Smeg B95IMAN9
Brand: Smeg
Price: €2.605,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5d0096a6-0bb0-4713-888e-fd170cae653e
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 1.21 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.98 kWh
Cooking Zone Material: Ceramic
Hob Function: Pot Detection
Types of Burners/Zones: with Induction Zones, Combi-Induction Zone
Capacity: 115 Litre
Oven function: Timer - Oven
Size: Large
Heating Methods: Grill, Defrost, Fan-assisted Grill, Hot Air, Top and Bottom Heat, Bottom Heat
Temperature Regulation: 50 - 260 °C
Safety Features: Child Lock
Features: with Clock, Display, with Anti-fingerprint Coating, Meat Probe, with Telescopic Rails
Extraction System: 1-Fold Telescopic Pull-out
Included in Delivery: Grill, 2 Baking Trays
Colour: Grey
Height: 90 cm
Width: 90 cm
Depth: 60 cm
Weight: 77.3 kg
Hob Type: Induction Hob
Oven Type: Electric
Number of Burners/Zones: 5
Assembly Type: Free Standing
Functions: End of Programme Signal, Timer
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Freestanding Cooker, Induction Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 1.21 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.98 kWh |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Hob Function | Pot Detection |
| Types of Burners/Zones | with Induction Zones, Combi-Induction Zone |
| Capacity | 115 Litre |
| Oven function | Timer - Oven |
| Size | Large |
| Heating Methods | Grill, Defrost, Fan-assisted Grill, Hot Air, Top and Bottom Heat, Bottom Heat |
| Temperature Regulation | 50 - 260 °C |
| Safety Features | Child Lock |
| Features | with Clock, Display, with Anti-fingerprint Coating, Meat Probe, with Telescopic Rails |
| Extraction System | 1-Fold Telescopic Pull-out |
| Included in Delivery | Grill, 2 Baking Trays |
| Colour | Grey |
| Height | 90 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 77.3 kg |
| Hob Type | Induction Hob |
| Oven Type | Electric |
| Number of Burners/Zones | 5 |
| Assembly Type | Free Standing |
| Functions | End of Programme Signal, Timer |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Really impressed, no complaints
Quality is excellent. Worth every penny
Worth the investment for sure
Got it super fast! Very happy
Great value for money
Worth the investment for sure
Super satisfied 😊
Exceeds expectations
Got exactly what I needed, very pleased
Really happy with this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.