Siemens VB558C0S0
Brand: Siemens
Price: €1.025,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ea6c58af-27fb-41a6-b59f-2b8400271f49
Description
Listed on idealo: 2018
Series: Siemens iQ300
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.74 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 1.11 kWh
Capacity: 85 Litre
Heating Methods: Defrost, Grill, Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Fan-assisted Oven, Centre Surface Grill, Pizza Function, Bottom Heat
Temperature Range: 50 - 275 °C
Connected Load: 3,100 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Catalytic, Partial Catalytic
Inner Material: Enamel
Functions: Fast Heat Up / Boost, Auto Programmes, Electronic Temperature Regulation
Features: Rotisserie, Digital Display, with Clock, Oven Light, Telescopic Rails
Controls: Illuminated Keys
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Glass Inner Door, Double Glazed Window, Cool Front
Door Hinging: Bottom
Display Type: LCD Display
Included in Delivery: Universal Pan, Combination Grill, Fat Tray, Grill, Baking Tray
Manufacturer Specific Features: lightControl, TouchControl, Booster
Safety Features: Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Child Lock, Cooling Fan, Door Contact Switch
Colour: Black
Height: 47.5 cm
Width: 89.6 cm
Depth: 57.2 cm
Build-in Height: 48 cm
Built-in Width: 86 cm
Built-in Depth: 56 cm
Size: Large
Hob Type: Without
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Compact Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2018 |
| Series | Siemens iQ300 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.74 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 1.11 kWh |
| Capacity | 85 Litre |
| Heating Methods | Defrost, Grill, Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Fan-assisted Oven, Centre Surface Grill, Pizza Function, Bottom Heat |
| Temperature Range | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 3,100 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Catalytic, Partial Catalytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Fast Heat Up / Boost, Auto Programmes, Electronic Temperature Regulation |
| Features | Rotisserie, Digital Display, with Clock, Oven Light, Telescopic Rails |
| Controls | Illuminated Keys |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Glass Inner Door, Double Glazed Window, Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Display Type | LCD Display |
| Included in Delivery | Universal Pan, Combination Grill, Fat Tray, Grill, Baking Tray |
| Manufacturer Specific Features | lightControl, TouchControl, Booster |
| Safety Features | Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Child Lock, Cooling Fan, Door Contact Switch |
| Colour | Black |
| Height | 47.5 cm |
| Width | 89.6 cm |
| Depth | 57.2 cm |
| Build-in Height | 48 cm |
| Built-in Width | 86 cm |
| Built-in Depth | 56 cm |
| Size | Large |
| Hob Type | Without |
Reviews
Fantastic product, really impressed
10 out of 10
Top quality, can't complain
Amazing value!
Really impressed, no complaints
Brilliant, no complaints at all
Does exactly what it should
No issues whatsoever
No issues whatsoever
Spot on mate, spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.