Siemens SR23EW28KE
Brand: Siemens
Price: €1.459,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f79f3e60-3b49-47b3-a541-f0f6589ecf76
Description
Series: Siemens iQ300
Position of Control Element: Frontal
Energy Rating: D
Power Consumption Eco Programme: 63 kWh / 100 Cycles
Place Settings: 9
Water Consumption: 8.5 Litres
Eco Programme Duration: 3:40 h
Noise Level (dB): 44 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Rinse Programmes: 6
Wash Programmes: Intensive 70°C, Automatic 45-65°C, Eco 50°C, Silence 50°C, Glass 40°C, 1h 65°C
Program Options: Extra Dry, Quick Wash, Hygiene Programme, intensiveZone
Wash Temperatures: 6
Safety Feature: Waterproofing
Cutlery Storage: with Cutlery Basket
Interior Feature: Basket System
Additional Feature: Hot Water Connection
Water Protection System: AquaStop
Functions: Delay Start Option, DosageAssist, WiFi Connected, Load Sensor, Automatic Detergent Aware, AquaSensor
Display: Remaining Time Display
Drying Method: Heat Exchanger
Manufacturer Specific Features: iQdrive, VarioFlex Basket System, VarioSpeedPlus, Vario Cutlery Basket, HygienePlus, Vario Speed
Controls: Programme Buttons
Smart Home: WiFi Connected
Supported App: Home Connect
Height: 84.5 cm
Width: 45 cm
Depth: 60 cm
Delay Timer Length: 24 h
Connected Load: 2,400 Watt
Mains Fuse: 10 A
Inlet Hose Length: 165 cm
Drain Hose Length: 205 cm
Cable Length: 175 cm
Frequency: 50 Hz
max. Water Hardness: 70 dH
Mains Voltage: 220-240 Volt
Hot Water Connection up to max.: 60 °C
Engine Type: Brushless Motor
Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)**: 323.1801 Euro
Calculation Basis: Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Design: Under Counter
Panel Colour: White
Housing Colour: White
Drying Efficiency: A
Cleaning Efficiency: A
Noise Level: Quiet
Household Size: Small Household (2 persons)
Specifications
| Product Type | Freestanding Dishwasher |
|---|---|
| Series | Siemens iQ300 |
| Position of Control Element | Frontal |
| Energy Rating | D |
| Power Consumption Eco Programme | 63 kWh / 100 Cycles |
| Place Settings | 9 |
| Water Consumption | 8.5 Litres |
| Eco Programme Duration | 3:40 h |
| Noise Level (dB) | 44 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Rinse Programmes | 6 |
| Wash Programmes | Intensive 70°C, Automatic 45-65°C, Eco 50°C, Silence 50°C, Glass 40°C, 1h 65°C |
| Program Options | Extra Dry, Quick Wash, Hygiene Programme, intensiveZone |
| Wash Temperatures | 6 |
| Safety Feature | Waterproofing |
| Cutlery Storage | with Cutlery Basket |
| Interior Feature | Basket System |
| Additional Feature | Hot Water Connection |
| Water Protection System | AquaStop |
| Functions | Delay Start Option, DosageAssist, WiFi Connected, Load Sensor, Automatic Detergent Aware, AquaSensor |
| Display | Remaining Time Display |
| Drying Method | Heat Exchanger |
| Manufacturer Specific Features | iQdrive, VarioFlex Basket System, VarioSpeedPlus, Vario Cutlery Basket, HygienePlus, Vario Speed |
| Controls | Programme Buttons |
| Smart Home | WiFi Connected |
| Supported App | Home Connect |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Connected Load | 2,400 Watt |
| Mains Fuse | 10 A |
| Inlet Hose Length | 165 cm |
| Drain Hose Length | 205 cm |
| Cable Length | 175 cm |
| Frequency | 50 Hz |
| max. Water Hardness | 70 dH |
| Mains Voltage | 220-240 Volt |
| Hot Water Connection up to max. | 60 °C |
| Engine Type | Brushless Motor |
| Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)** | 323.1801 Euro |
| Calculation Basis | Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
| Design | Under Counter |
| Panel Colour | White |
| Housing Colour | White |
| Drying Efficiency | A |
| Cleaning Efficiency | A |
| Noise Level | Quiet |
| Household Size | Small Household (2 persons) |
Reviews
Can't fault it, great price too
Exactly what I needed. Very happy with this.
Can't fault anything about this
100% would buy again
Just as advertised, very reliable
Wow! Amazing value
Excellent stuff
Wow! Amazing value
Very happy with this purchase
😍 Love it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.