Siemens SN85TX00CE
Brand: Siemens
Price: €830,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: eaf3df1b-d2d1-47cf-b3bc-76cfce3a1b2b
Description
Series: Siemens iQ500
Energy Rating: A
Place Settings: 14
Wash Programmes: Eco 50°C, Eco
Program Options: Quick Wash, intensiveZone, Remote Start
Safety Feature: Waterproofing
Cutlery Storage: with Cutlery Drawer
Interior Features: Glass Racks, Adjustable Upper Basket, LED Lighting
Additional Features: Steam Fender, Silencer
Water Protection System: AquaStop
Functions: Delay Start Option, Glass Care System, DosageAssist, End of Programme Signal, Automatic Door Opening, WiFi Connected, Load Sensor, Automatic Detergent Aware
Displays: Salt Level Indicator, Remaining Time Display, Rinse Aid Indicator
Drying Methods: Heat Exchanger, Zeolith Drying
Manufacturer Specific Features: EmotionLight, Eco Drying, iQdrive, Vario Drawer, Silence, Rackmatic 3-Stage, TimeLight, openAssist, Vario Speed
Controls: Push Controls
Smart Home: WiFi Connected
Supported App: Home Connect
Height: 81.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 55 cm
max. Water Hardness: 70 dH
Hot Water Connection up to max.: 60 °C
Engine Type: Brushless Motor
Calculation Basis: Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Source: alf of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Drying Efficiency: A
Cleaning Efficiency: A
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Type | Integrated Dishwasher |
|---|---|
| Series | Siemens iQ500 |
| Energy Rating | A |
| Place Settings | 14 |
| Wash Programmes | Eco 50°C, Eco |
| Program Options | Quick Wash, intensiveZone, Remote Start |
| Safety Feature | Waterproofing |
| Cutlery Storage | with Cutlery Drawer |
| Interior Features | Glass Racks, Adjustable Upper Basket, LED Lighting |
| Additional Features | Steam Fender, Silencer |
| Water Protection System | AquaStop |
| Functions | Delay Start Option, Glass Care System, DosageAssist, End of Programme Signal, Automatic Door Opening, WiFi Connected, Load Sensor, Automatic Detergent Aware |
| Displays | Salt Level Indicator, Remaining Time Display, Rinse Aid Indicator |
| Drying Methods | Heat Exchanger, Zeolith Drying |
| Manufacturer Specific Features | EmotionLight, Eco Drying, iQdrive, Vario Drawer, Silence, Rackmatic 3-Stage, TimeLight, openAssist, Vario Speed |
| Controls | Push Controls |
| Smart Home | WiFi Connected |
| Supported App | Home Connect |
| Height | 81.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 55 cm |
| max. Water Hardness | 70 dH |
| Hot Water Connection up to max. | 60 °C |
| Engine Type | Brushless Motor |
| Calculation Basis | Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
| Source | alf of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Drying Efficiency | A |
| Cleaning Efficiency | A |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
Everything came perfectly packaged
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Great value for money
Best thing I've bought in a while
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Perfect!
⭐⭐⭐⭐⭐
Seriously good value
Solid product, arrived quickly
Better than expected tbh
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.