Siemens SN65YX04BE
Brand: Siemens
Price: €674,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c785649f-2a06-42cb-8b9d-f8e68beba1ea
Description
Series: Siemens iQ500
Position of Control Element: Inside
Energy Rating: A
Power Consumption Eco Programme: 54 kWh / 100 Cycles
Place Settings: 13
Water Consumption: 9.5 Litres
Eco Programme Duration: 4:55 h
Noise Level (dB): 44 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Rinse Programmes: 6
Wash Programmes: Pre-Rinse, Automatic, Eco, Intensive, Short
Wash Temperatures: 5
Safety Feature: Waterproofing
Cutlery Storage: with Cutlery Basket
Interior Feature: Adjustable Upper Basket
Water Protection System: AquaStop
Functions: AquaSensor, End of Programme Signal, Automatic Detergent Aware
Displays: Salt Level Indicator, Rinse Aid Indicator
Drying Method: Zeolith Drying
Manufacturer Specific Features: InfoLight, VarioSpeedPlus
Controls: Push Controls
Smart Home: WiFi Connected
Supported App: Home Connect
Height: 81.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 55 cm
Delay Timer Length: 24 h
Connected Load: 2,100 Watt
Mains Fuse: 10 A
Inlet Hose Length: 150 cm
Drain Hose Length: 150 cm
Frequency: 50 Hz
max. Water Hardness: 70 dH
Mains Voltage: 220-240 Volt
Hot Water Connection up to max.: 60 °C
Design: Fully Integrated
Panel Colour: Stainless Steel Look
Housing Colour: Grey
Warning: Delivery without door. The furniture front must be fitted and is not included in the scope of delivery.
Noise Level: Very Quiet
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Type | Integrated Dishwasher |
|---|---|
| Series | Siemens iQ500 |
| Position of Control Element | Inside |
| Energy Rating | A |
| Power Consumption Eco Programme | 54 kWh / 100 Cycles |
| Place Settings | 13 |
| Water Consumption | 9.5 Litres |
| Eco Programme Duration | 4:55 h |
| Noise Level (dB) | 44 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Rinse Programmes | 6 |
| Wash Programmes | Pre-Rinse, Automatic, Eco, Intensive, Short |
| Wash Temperatures | 5 |
| Safety Feature | Waterproofing |
| Cutlery Storage | with Cutlery Basket |
| Interior Feature | Adjustable Upper Basket |
| Water Protection System | AquaStop |
| Functions | AquaSensor, End of Programme Signal, Automatic Detergent Aware |
| Displays | Salt Level Indicator, Rinse Aid Indicator |
| Drying Method | Zeolith Drying |
| Manufacturer Specific Features | InfoLight, VarioSpeedPlus |
| Controls | Push Controls |
| Smart Home | WiFi Connected |
| Supported App | Home Connect |
| Height | 81.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Connected Load | 2,100 Watt |
| Mains Fuse | 10 A |
| Inlet Hose Length | 150 cm |
| Drain Hose Length | 150 cm |
| Frequency | 50 Hz |
| max. Water Hardness | 70 dH |
| Mains Voltage | 220-240 Volt |
| Hot Water Connection up to max. | 60 °C |
| Design | Fully Integrated |
| Panel Colour | Stainless Steel Look |
| Housing Colour | Grey |
| Warning | Delivery without door. The furniture front must be fitted and is not included in the scope of delivery. |
| Noise Level | Very Quiet |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
Best thing I've bought in a while
No issues whatsoever
100% would buy again
Speedy delivery, impeccable condition
Arrived super quickly and works great 😊
Love this! 😄
Perfect! Exactly what I needed
Quality is top tier
Perfect! 10/10 ⭐
Fantastic, ordering more!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.