Siemens SN55ESS1BD ( SN55ES00BD+ SZ36DX04)
Brand: Siemens
Price: €871,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2db4c199-5a1d-4b3a-ae7a-73b21cd2b05e
Description
Series: Siemens iQ500
Position of Control Element: Inside
Energy Rating: A
Power Consumption Eco Programme: 54 kWh / 100 Cycles
Place Settings: 13
Water Consumption: 9 Litres
Eco Programme Duration: 4:30 h
Noise Level (dB): 42 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Wash Programmes: Eco, Automatic 45-65°C, Glass 40°C, Intensive, Silence 50°C, Quick Wash 45°C, Eco 50°C, Pre-Rinse, Short, Glass, Intensive 70°C, Short 60°C, Automatic
Program Options: Quick Wash, Hygiene Programme
Safety Feature: Waterproofing
Cutlery Storage: with Cutlery Drawer
Interior Feature: Adjustable Upper Basket
Additional Feature: Silencer
Water Protection System: AquaStop
Functions: DosageAssist, Automatic Door Opening, WiFi Connected, AquaSensor, Automatic Detergent Aware
Display: Rinse Aid Indicator
Drying Methods: Residual Drying, Heat Exchanger
Manufacturer Specific Features: Vario Speed, iQdrive, VarioSpeedPlus, HygienePlus, Rackmatic 3-Stage, Silence, AutoOpen Drying, Vario Drawer
Controls: Push Controls
Smart Home: WiFi Connected
Supported App: Home Connect
Height: 81.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 57.3 cm
Weight: 37.1 kg
max. Water Hardness: 70 dH
Hot Water Connection up to max.: 60 °C
Engine Type: Brushless Motor
Calculation Basis: Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Source: alf of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Design: Fully Integrated
Drying Efficiency: A
Warning: Delivery without door. The furniture front must be fitted and is not included in the scope of delivery.
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Type | Integrated Dishwasher |
|---|---|
| Series | Siemens iQ500 |
| Position of Control Element | Inside |
| Energy Rating | A |
| Power Consumption Eco Programme | 54 kWh / 100 Cycles |
| Place Settings | 13 |
| Water Consumption | 9 Litres |
| Eco Programme Duration | 4:30 h |
| Noise Level (dB) | 42 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Wash Programmes | Eco, Automatic 45-65°C, Glass 40°C, Intensive, Silence 50°C, Quick Wash 45°C, Eco 50°C, Pre-Rinse, Short, Glass, Intensive 70°C, Short 60°C, Automatic |
| Program Options | Quick Wash, Hygiene Programme |
| Safety Feature | Waterproofing |
| Cutlery Storage | with Cutlery Drawer |
| Interior Feature | Adjustable Upper Basket |
| Additional Feature | Silencer |
| Water Protection System | AquaStop |
| Functions | DosageAssist, Automatic Door Opening, WiFi Connected, AquaSensor, Automatic Detergent Aware |
| Display | Rinse Aid Indicator |
| Drying Methods | Residual Drying, Heat Exchanger |
| Manufacturer Specific Features | Vario Speed, iQdrive, VarioSpeedPlus, HygienePlus, Rackmatic 3-Stage, Silence, AutoOpen Drying, Vario Drawer |
| Controls | Push Controls |
| Smart Home | WiFi Connected |
| Supported App | Home Connect |
| Height | 81.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 57.3 cm |
| Weight | 37.1 kg |
| max. Water Hardness | 70 dH |
| Hot Water Connection up to max. | 60 °C |
| Engine Type | Brushless Motor |
| Calculation Basis | Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
| Source | alf of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Design | Fully Integrated |
| Drying Efficiency | A |
| Warning | Delivery without door. The furniture front must be fitted and is not included in the scope of delivery. |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
Quality is really good... can't complain about anything really.
Does the job perfectly... will be ordering more
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Arrived safe and sound, very pleased
cant fault it tbh
Came super fast and works great
Can't find any faults
Amazing quality for the price!
Fantastic quality, unbeatable price!
Arrived well packaged, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.