Siemens SN25ZI49CE
Brand: Siemens
Price: €2.331,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 408987af-1377-4171-b851-31fc917452fc
Description
Position of Control Element: Frontal
Energy Rating: C
Power Consumption Eco Programme: 75 kWh / 100 Cycles
Place Settings: 14
Water Consumption: 9.5 Litres
Eco Programme Duration: 3:55 h
Noise Level (dB): 42 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Rinse Programmes: 8
Wash Programme: Eco
Program Options: Quick Wash, intensiveZone
Safety Feature: Waterproofing
Cutlery Storage: with Cutlery Drawer
Interior Features: Adjustable Upper Basket, LED Lighting
Water Protection System: AquaStop
Functions: Delay Start Option, WiFi Connected, Load Sensor, AquaSensor
Displays: Remaining Time Display, Salt Level Indicator, Rinse Aid Indicator
Drying Method: Heat Exchanger
Manufacturer Specific Features: EmotionLight, Vario Drawer, Vario Speed
Controls: Push Controls
Smart Home: WiFi Connected
Supported App: Home Connect
Height: 84.5 cm
Width: 60 cm
Depth: 60 cm
Mains Fuse: 10 A
Cable Length: 175 cm
max. Water Hardness: 70 dH
Hot Water Connection up to max.: 60 °C
Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)**: 469.8999 Euro
Calculation Basis: Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Source: alf of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Design: Under Counter
Panel Colour: Stainless Steel Look
Drying Efficiency: A
Cleaning Efficiency: A
Noise Level: Very Quiet
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Type | Freestanding Dishwasher |
|---|---|
| Position of Control Element | Frontal |
| Energy Rating | C |
| Power Consumption Eco Programme | 75 kWh / 100 Cycles |
| Place Settings | 14 |
| Water Consumption | 9.5 Litres |
| Eco Programme Duration | 3:55 h |
| Noise Level (dB) | 42 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Rinse Programmes | 8 |
| Wash Programme | Eco |
| Program Options | Quick Wash, intensiveZone |
| Safety Feature | Waterproofing |
| Cutlery Storage | with Cutlery Drawer |
| Interior Features | Adjustable Upper Basket, LED Lighting |
| Water Protection System | AquaStop |
| Functions | Delay Start Option, WiFi Connected, Load Sensor, AquaSensor |
| Displays | Remaining Time Display, Salt Level Indicator, Rinse Aid Indicator |
| Drying Method | Heat Exchanger |
| Manufacturer Specific Features | EmotionLight, Vario Drawer, Vario Speed |
| Controls | Push Controls |
| Smart Home | WiFi Connected |
| Supported App | Home Connect |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Mains Fuse | 10 A |
| Cable Length | 175 cm |
| max. Water Hardness | 70 dH |
| Hot Water Connection up to max. | 60 °C |
| Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)** | 469.8999 Euro |
| Calculation Basis | Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
| Source | alf of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Design | Under Counter |
| Panel Colour | Stainless Steel Look |
| Drying Efficiency | A |
| Cleaning Efficiency | A |
| Noise Level | Very Quiet |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
Brilliant, no complaints at all
Seriously good value
100% would recommend
Better than I expected honestly
Excellent stuff
Best thing I've bought in a while
Very pleased with this
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Got exactly what I needed, very pleased
Can't fault anything about this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.