Siemens PQ522IAAB (HE278GBB4 + EI631CFB1E)
Brand: Siemens
Price: €895,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fa99ec3b-9ac5-403c-9bae-a77fa6a61dec
Description
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Cooking Zone Material: Ceran
Construction of the cooktops: without Frame, Surface-mounted Installation, Facetted Front
Hob Function: Timer - Hob
Types of Burners/Zones: with Roaster Zone, with Induction Zones
Cooktop controls: Manual Dial, Additional Controls on the Hob
Power Settings: 17
Connected Load Hob: 7,400 Watt
Hob Height: 5.1 cm
Hob Width: 59.2 cm
Hob Depth: 52.2 cm
Capacity: 71 Litre
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Oven functions: Self-Cleaning, Auto Programmes
Size: Large
Number of Heating Modes: 9
Heating Methods: Full-Width Grill, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function, Bottom Heat
Number of Programmes: 20
Oven operating element: Manual Dial
Connected Load: 11,400 Watt
Safety Features: Child Lock, Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Safety Lock
Features: Display, with Clock
Extraction System: Telescopic Pull-out upgradeable
Door Features: Glass Inner Door, Drop-Down Door, Damped
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air, coolStart, activeClean, LCD Display, Hydrolytic, Cooking Control
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Weight: 36.3 kg
Hob Type: Induction Hob
Number of Burners/Zones: 4
Specifications
| Product Types | Induction Cooker, Electric Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Construction of the cooktops | without Frame, Surface-mounted Installation, Facetted Front |
| Hob Function | Timer - Hob |
| Types of Burners/Zones | with Roaster Zone, with Induction Zones |
| Cooktop controls | Manual Dial, Additional Controls on the Hob |
| Power Settings | 17 |
| Connected Load Hob | 7,400 Watt |
| Hob Height | 5.1 cm |
| Hob Width | 59.2 cm |
| Hob Depth | 52.2 cm |
| Capacity | 71 Litre |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Oven functions | Self-Cleaning, Auto Programmes |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 9 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function, Bottom Heat |
| Number of Programmes | 20 |
| Oven operating element | Manual Dial |
| Connected Load | 11,400 Watt |
| Safety Features | Child Lock, Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Safety Lock |
| Features | Display, with Clock |
| Extraction System | Telescopic Pull-out upgradeable |
| Door Features | Glass Inner Door, Drop-Down Door, Damped |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air, coolStart, activeClean, LCD Display, Hydrolytic, Cooking Control |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Weight | 36.3 kg |
| Hob Type | Induction Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
Reviews
Fantastic product, really impressed
Works great, super happy!
Got it super fast! Very happy
Amazing service and product 👍
Just brilliant
Five stars
Such good value... impressed
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Perfect.
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.