Siemens PQ521IB01 (HE578BBS1 + EI645CFB6E)
Brand: Siemens
Price: €1.119,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0f92dbbe-9158-4616-8461-423f94d979ab
Description
Series: Siemens iQ500
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.99 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.81 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Cooking Zone Material: Ceran
Construction of the cooktops: with Frame, Surface-mounted Installation
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Cooktop control: Additional Controls on the Hob
Connected Load Hob: 7,400 Watt
Hob Height: 5.5 cm
Hob Width: 58.3 cm
Hob Depth: 51.3 cm
Capacity: 71 Litre
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Oven functions: Auto Programmes, Self-Cleaning, Heat Up Control, Fast Heat Up, Timer - Oven
Size: Large
Heating Methods: Full-Width Grill, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Grill, Low Temperature Cooking, Fan-assisted Grill, Hot Air, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Pizza Function, Hot Air Eco
Oven operating element: Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Safety Features: Safety Switch-Off, Cooling Fan, Child Lock, Residual Heat Indicators
Features: with Sliding Oven Door, with Viewing Window, with Clock, Display
Door Features: Glass Inner Door, Glass Oven Door
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: activeClean, 3D Hot Air Plus, 3D Hot Air, coolStart, Cooking Control, Pyrolytic, LCD Display, Hydrolytic, PowerBoost
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Hob Type: Induction Hob
Number of Burners/Zones: 4
Functions: Timer
Controls: Touch Control, Manual Dial
Note: Display Type: LCD Display / Auto Program: Delicates Function (Bread/Yoghurt) / Auto Program: without Pre-heating option / Display Status: Temperature Display / Listed on idealo: 2021
Specifications
| Product Types | Built-in Oven and Hob Set, Induction Cooker |
|---|---|
| Series | Siemens iQ500 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.99 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.81 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Construction of the cooktops | with Frame, Surface-mounted Installation |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Cooktop control | Additional Controls on the Hob |
| Connected Load Hob | 7,400 Watt |
| Hob Height | 5.5 cm |
| Hob Width | 58.3 cm |
| Hob Depth | 51.3 cm |
| Capacity | 71 Litre |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Oven functions | Auto Programmes, Self-Cleaning, Heat Up Control, Fast Heat Up, Timer - Oven |
| Size | Large |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Grill, Low Temperature Cooking, Fan-assisted Grill, Hot Air, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Pizza Function, Hot Air Eco |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Safety Features | Safety Switch-Off, Cooling Fan, Child Lock, Residual Heat Indicators |
| Features | with Sliding Oven Door, with Viewing Window, with Clock, Display |
| Door Features | Glass Inner Door, Glass Oven Door |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | activeClean, 3D Hot Air Plus, 3D Hot Air, coolStart, Cooking Control, Pyrolytic, LCD Display, Hydrolytic, PowerBoost |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Hob Type | Induction Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Functions | Timer |
| Controls | Touch Control, Manual Dial |
| Note | Display Type: LCD Display / Auto Program: Delicates Function (Bread/Yoghurt) / Auto Program: without Pre-heating option / Display Status: Temperature Display / Listed on idealo: 2021 |
Reviews
Came super fast and works great
Perfect!
Exactly what I needed. Very happy with this.
100% would buy again
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Spot on mate, spot on
Couldn't fault it
Packaged so carefully, arrived perfect
Really happy with this
Very happy indeed 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.