Siemens PQ212XA02Z (HB273ABS3 + EH64KBFB5E)
Brand: Siemens
Price: €921,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5ab3b59b-57f1-4211-8aaa-74d0890bdcd7
Description
Listed on idealo: 2025
Series: Siemens iQ300
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 5
Heating Methods: Full-Width Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco
Number of Programmes: 10
Temperature Range: 50 - 275 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Pyrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Cool Front, Quadruple Glazed Window, Glass Inner Door
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Plug: Power Cable
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Universal Pan, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: activeClean, Cooking Control, Booster, 3D Hot Air
Safety Features: Cooling Fan, Child Lock, Safety Switch-Off, Door Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 39 kg
Size: Large
Hob Type: Induction
Cooking Zone Material: Glass Ceramic
Number of Burners/Zones: 4
Hob Features: Timer, Pot Detection, Pan Detection
Types of Burners/Zones: Roaster Zone, Induction Zones
Connected Load Hob: 7,400 Watt
Hob Height: 5.5 cm
Hob Width: 58.3 cm
Hob Depth: 51.3 cm
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built-in Oven Set |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Series | Siemens iQ300 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 5 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco |
| Number of Programmes | 10 |
| Temperature Range | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Cool Front, Quadruple Glazed Window, Glass Inner Door |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Universal Pan, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | activeClean, Cooking Control, Booster, 3D Hot Air |
| Safety Features | Cooling Fan, Child Lock, Safety Switch-Off, Door Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 39 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Induction |
| Cooking Zone Material | Glass Ceramic |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Hob Features | Timer, Pot Detection, Pan Detection |
| Types of Burners/Zones | Roaster Zone, Induction Zones |
| Connected Load Hob | 7,400 Watt |
| Hob Height | 5.5 cm |
| Hob Width | 58.3 cm |
| Hob Depth | 51.3 cm |
Reviews
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Works great, good price
Amazing value!
Fantastic, ordering more!
Just brilliant
Exactly what I needed. Very happy with this.
Can't fault it, great price too
Perfect 👍
Perfect 👍
Speedy delivery, impeccable condition
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.