Siemens MKP3KB64 (HE378HBS3 + EA645GH17M)
Brand: Siemens
Price: €926,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: bab026fc-7a04-41cf-b425-598da755456d
Description
Series: Siemens iQ500, Siemens iQ300
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 48 A
Cooking Zone Material: Ceran
Construction of the cooktops: Surface-mounted Installation, Stainless Steel Base, Flat Trim, with Frame
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Cooktop control: Manual Dial
Power Settings: 17
Connected Load Hob: 7,800 Watt
Hob Height: 4.3 cm
Hob Width: 58.3 cm
Hob Depth: 51.3 cm
Capacity: 71 Litre
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Oven functions: Timer - Oven, Self-Cleaning, Fast Heat Up, Auto Programmes
Size: Large
Number of Heating Modes: 9
Heating Methods: Full-Width Grill, Fan-assisted Oven, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function
Number of Programmes: 30
Oven operating element: Manual Dial
Temperature Regulation: 30 - 275 °C
Connected Load: 11,400 Watt
Safety Features: Child Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Safety Lock
Features: Display, with Sliding Oven Door, with Clock
Number of Shelves: 5
Door Features: Glass Inner Door, Damped
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan, Baking Tray
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air, coolStart, activeClean, LCD Display, Cooking Control
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 60.4 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 43.3 kg
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Series | Siemens iQ500, Siemens iQ300 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 48 A |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Construction of the cooktops | Surface-mounted Installation, Stainless Steel Base, Flat Trim, with Frame |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Cooktop control | Manual Dial |
| Power Settings | 17 |
| Connected Load Hob | 7,800 Watt |
| Hob Height | 4.3 cm |
| Hob Width | 58.3 cm |
| Hob Depth | 51.3 cm |
| Capacity | 71 Litre |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Oven functions | Timer - Oven, Self-Cleaning, Fast Heat Up, Auto Programmes |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 9 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Fan-assisted Oven, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function |
| Number of Programmes | 30 |
| Oven operating element | Manual Dial |
| Temperature Regulation | 30 - 275 °C |
| Connected Load | 11,400 Watt |
| Safety Features | Child Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Safety Lock |
| Features | Display, with Sliding Oven Door, with Clock |
| Number of Shelves | 5 |
| Door Features | Glass Inner Door, Damped |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan, Baking Tray |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air, coolStart, activeClean, LCD Display, Cooking Control |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 60.4 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 43.3 kg |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
Reviews
Exactly what I wanted
Exceeds expectations
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
cant fault it tbh
Exactly what I needed. Very happy with this.
Very happy with this purchase
cant fault it tbh
Delivered when promised... very satisfied
Fantastic value
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.