Siemens MKP3DC64 (HE378GAS4 + EM645CQB6M)
Brand: Siemens
Price: €1.051,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f845f1f7-729f-4a6b-ac02-2687754d21e1
Description
Series: Siemens iQ500
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 48 A
Cooking Zone Material: Ceran
Construction of the cooktops: Surface-mounted Installation, Flat Trim, with Frame, Stainless Steel Base
Hob Functions: Timer - Hob, Pot Detection
Type of Burners/Zones: Combi-Induction Zone
Cooktop controls: Additional Controls on the Hob, Manual Dial
Power Settings: 17
Connected Load Hob: 7,400 Watt
Hob Height: 5.5 cm
Hob Width: 58.3 cm
Hob Depth: 51.3 cm
Capacity: 71 Litre
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Oven functions: Timer - Oven, Self-Cleaning, Heat Up Control, Auto Programmes
Size: Large
Number of Heating Modes: 9
Heating Methods: Full-Width Grill, Low Temperature Cooking, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function, Bottom Heat
Number of Programmes: 30
Oven operating element: Manual Dial
Inner Material: Easy Clean Enamel
Temperature Regulation: 30 - 275 °C
Connected Load: 11,400 Watt
Safety Features: Child Lock, Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Safety Lock
Features: with Clock, Display, with Telescopic Rails, with Oven Light
Extraction Systems: 1-Fold Telescopic Pull-out, Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Door Features: Glass Inner Door, Damped, Drop-Down Door
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air, coolStart, activeClean, LCD Display
Colour: Silver
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 60.4 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 38.5 kg
Hob Type: Induction Hob
Number of Burners/Zones: 4
Total Connected Load: 18,800 W
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Series | Siemens iQ500 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 48 A |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Construction of the cooktops | Surface-mounted Installation, Flat Trim, with Frame, Stainless Steel Base |
| Hob Functions | Timer - Hob, Pot Detection |
| Type of Burners/Zones | Combi-Induction Zone |
| Cooktop controls | Additional Controls on the Hob, Manual Dial |
| Power Settings | 17 |
| Connected Load Hob | 7,400 Watt |
| Hob Height | 5.5 cm |
| Hob Width | 58.3 cm |
| Hob Depth | 51.3 cm |
| Capacity | 71 Litre |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Oven functions | Timer - Oven, Self-Cleaning, Heat Up Control, Auto Programmes |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 9 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Low Temperature Cooking, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function, Bottom Heat |
| Number of Programmes | 30 |
| Oven operating element | Manual Dial |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Temperature Regulation | 30 - 275 °C |
| Connected Load | 11,400 Watt |
| Safety Features | Child Lock, Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Safety Lock |
| Features | with Clock, Display, with Telescopic Rails, with Oven Light |
| Extraction Systems | 1-Fold Telescopic Pull-out, Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Door Features | Glass Inner Door, Damped, Drop-Down Door |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air, coolStart, activeClean, LCD Display |
| Colour | Silver |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 60.4 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 38.5 kg |
| Hob Type | Induction Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Total Connected Load | 18,800 W |
Reviews
Can't fault anything about this
Quality is excellent. Worth every penny
One of my best buys ever
Excellent stuff
Love this! 😄
Quality is excellent. Worth every penny
Exactly what I needed. Very happy with this.
Excellent stuff
Exactly what I needed. Very happy with this.
Fast delivery, product is solid
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.