Siemens MKP2KC61 (HE273ABS3 + EA64RGNA1E + HZ538000)
Brand: Siemens
Price: €729,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5b003ef8-50c2-4333-a71f-aaa7b21d6b5c
Description
Series: Siemens iQ300
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 48 A
Cooking Zone Material: Ceran
Construction of the cooktops: Surface-mounted Installation, Stainless Steel Base, Flat Trim, with Frame
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Cooktop control: Manual Dial
Power Settings: 17
Connected Load Hob: 7,800 Watt
Hob Height: 4.3 cm
Hob Width: 58.3 cm
Hob Depth: 51.3 cm
Capacity: 71 Litre
Cleaning System: Pyrolytic
Oven functions: Fast Heat Up, Auto Programmes, Heat Up Control
Size: Large
Number of Heating Modes: 5
Heating Methods: Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco
Number of Programmes: 10
Oven operating elements: Manual Dial, Retractable controls
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Connected Load: 11,400 Watt
Safety Features: Child Lock, Cooling Fan, Safety Lock, Safety Switch-Off
Features: with Clock, with Oven Light, with Telescopic Rails
Extraction Systems: Oven Rack Positions, 1-Fold Telescopic Pull-out
Number of Shelves: 5
Door Features: Quadruple Glazed Window, Glass Inner Door, Drop-Down Door, Cool Front
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: activeClean, Pyrolytic, LED Display, Cooking Control, 3D Hot Air
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 60.4 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 32.1 kg
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Series | Siemens iQ300 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 48 A |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Construction of the cooktops | Surface-mounted Installation, Stainless Steel Base, Flat Trim, with Frame |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Cooktop control | Manual Dial |
| Power Settings | 17 |
| Connected Load Hob | 7,800 Watt |
| Hob Height | 4.3 cm |
| Hob Width | 58.3 cm |
| Hob Depth | 51.3 cm |
| Capacity | 71 Litre |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Oven functions | Fast Heat Up, Auto Programmes, Heat Up Control |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 5 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco |
| Number of Programmes | 10 |
| Oven operating elements | Manual Dial, Retractable controls |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 11,400 Watt |
| Safety Features | Child Lock, Cooling Fan, Safety Lock, Safety Switch-Off |
| Features | with Clock, with Oven Light, with Telescopic Rails |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, 1-Fold Telescopic Pull-out |
| Number of Shelves | 5 |
| Door Features | Quadruple Glazed Window, Glass Inner Door, Drop-Down Door, Cool Front |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | activeClean, Pyrolytic, LED Display, Cooking Control, 3D Hot Air |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 60.4 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 32.1 kg |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
Reviews
Does the job perfectly... will be ordering more
Ordering more for friends
Perfect.
Really happy with this
Fast delivery, product is solid
One of my best buys ever
Packaged so carefully, arrived perfect
Highly recommend!
Came super fast and works great
Can't fault it, great price too
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.