Siemens LC96BFM50
Brand: Siemens
Price: €350,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b726a131-684e-4771-abf3-9a364948cf67
Description
Power Types: Recirculation, Extraction
Colour: Stainless Steel
Series: Siemens iQ300
Functions: Intensive Setting
Features: LED, Diswasher-Safe Grease Filter, High Performance Fan, Double Intake Fan, Backdraft Damper, Telescopic chimney
Controls: Touch Control
Annual Energy Consumption: 44 kWh/Year
Noise Emission: 60 dB
Lighting: LED
Lamp Power: 2 x 1.5 Watt
Energy Rating: A
Fan Efficiency Class: A
Energy Efficiency Class for Lighting: A
Grease Filter Efficiency Class: D
Width: 90 cm
Depth: 50 cm
Flue Size: 150 mm
Number of Filters: 1
Odour Filter: Carbon Filter
Control System: Electronic Controls
Warning: Delivery may or may not include active carbon filter.
Connected Load: 220 Watt
Minimum Distance to Electric Hob: 60 cm
Minimum Distance to Gas Hob: 65 cm
Noise Level: Normal
Max. Extraction Rate Normal Use: 360 m³/h
Extraction Rate Intensive: 580 m³/h
Max. Recirculation Rate: 280 m³/h
Recirculation Rate Intensive: 350 m³/h
Blow Settings: 4
Material: Stainless Steel
Max. Noise Level Normal Use: 60 dB
Max. Noise Level Recirculation: 71 dB
Colour Temperature: 3500 K
Strength Of Illumination: 221 lux
Specifications
| Product Types | Wall Hood, Designer Cooker Hood |
|---|---|
| Power Types | Recirculation, Extraction |
| Colour | Stainless Steel |
| Series | Siemens iQ300 |
| Functions | Intensive Setting |
| Features | LED, Diswasher-Safe Grease Filter, High Performance Fan, Double Intake Fan, Backdraft Damper, Telescopic chimney |
| Controls | Touch Control |
| Annual Energy Consumption | 44 kWh/Year |
| Noise Emission | 60 dB |
| Lighting | LED |
| Lamp Power | 2 x 1.5 Watt |
| Energy Rating | A |
| Fan Efficiency Class | A |
| Energy Efficiency Class for Lighting | A |
| Grease Filter Efficiency Class | D |
| Width | 90 cm |
| Depth | 50 cm |
| Flue Size | 150 mm |
| Number of Filters | 1 |
| Odour Filter | Carbon Filter |
| Control System | Electronic Controls |
| Warning | Delivery may or may not include active carbon filter. |
| Connected Load | 220 Watt |
| Minimum Distance to Electric Hob | 60 cm |
| Minimum Distance to Gas Hob | 65 cm |
| Noise Level | Normal |
| Max. Extraction Rate Normal Use | 360 m³/h |
| Extraction Rate Intensive | 580 m³/h |
| Max. Recirculation Rate | 280 m³/h |
| Recirculation Rate Intensive | 350 m³/h |
| Blow Settings | 4 |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Noise Level Normal Use | 60 dB |
| Max. Noise Level Recirculation | 71 dB |
| Colour Temperature | 3500 K |
| Strength Of Illumination | 221 lux |
Reviews
Perfect! 10/10 ⭐
Top quality
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Very pleased with this
Wow! Amazing value
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
100% would buy again
Such good value... impressed
😍 Love it
Really happy with this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.