Siemens LC94BBC50
Brand: Siemens
Price: €220,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e26357ef-3c4b-4a25-8142-ae5f19369bde
Description
Power Types: Recirculation, Extraction
Colours: Stainless Steel, Grey
Series: Siemens iQ100
Features: Diswasher-Safe Grease Filter, LED, Double Intake Fan
Controls: Push Button
Annual Energy Consumption: 53 kWh/Year
Noise Emission: 64 dB
Lighting: LED
Lamp Power: 2 x 1.5 Watt
Energy Rating: D
Fan Efficiency Class: E
Energy Efficiency Class for Lighting: A
Grease Filter Efficiency Class: D
Width: 90 cm
Depth: 50 cm
Flue Size: 150 mm
Number of Filters: 1
Odour Filter: Carbon Filter
Control System: Mechanical Control
Warning: Delivery may or may not include active carbon filter.
Connected Load: 100 Watt
Minimum Distance to Electric Hob: 60 cm
Minimum Distance to Gas Hob: 65 cm
Noise Level: Normal
Max. Extraction Rate Normal Use: 330 m³/h
Max. Recirculation Rate: 180 m³/h
Blow Settings: 3
Material: Stainless Steel
Max. Noise Level Normal Use: 64 dB
Colour Temperature: 3500 K
Strength Of Illumination: 90 lux
Specifications
| Product Type | Wall Hood |
|---|---|
| Power Types | Recirculation, Extraction |
| Colours | Stainless Steel, Grey |
| Series | Siemens iQ100 |
| Features | Diswasher-Safe Grease Filter, LED, Double Intake Fan |
| Controls | Push Button |
| Annual Energy Consumption | 53 kWh/Year |
| Noise Emission | 64 dB |
| Lighting | LED |
| Lamp Power | 2 x 1.5 Watt |
| Energy Rating | D |
| Fan Efficiency Class | E |
| Energy Efficiency Class for Lighting | A |
| Grease Filter Efficiency Class | D |
| Width | 90 cm |
| Depth | 50 cm |
| Flue Size | 150 mm |
| Number of Filters | 1 |
| Odour Filter | Carbon Filter |
| Control System | Mechanical Control |
| Warning | Delivery may or may not include active carbon filter. |
| Connected Load | 100 Watt |
| Minimum Distance to Electric Hob | 60 cm |
| Minimum Distance to Gas Hob | 65 cm |
| Noise Level | Normal |
| Max. Extraction Rate Normal Use | 330 m³/h |
| Max. Recirculation Rate | 180 m³/h |
| Blow Settings | 3 |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Noise Level Normal Use | 64 dB |
| Colour Temperature | 3500 K |
| Strength Of Illumination | 90 lux |
Reviews
Worth it
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
100% would recommend
Spot on
Best thing I've bought in a while
Absolutely worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.