Siemens KI87VVSE0
Brand: Siemens
Price: €595,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 22e75d84-d651-465f-9241-011d20e34b8d
Description
Listed on idealo: 2021
Colour: White
Design: Built-In Unit
Climate Class: N-ST
Energy Rating: E
Annual Energy Consumption: 216 kWh/Year
Noise Level (dB): 35 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 270 Litre
Fridge Capacity: 200 Litre
Freezer Capacity: 70 Litre
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Bottom Freezer Compartment
Cooling System: Static
Safety Features: Safety Glass Shelves
Interior Features: Zero Zone, Shelves, Ice Cube Tray, Egg Tray, Big Box
Functions: Anti-frost system, Fast Freeze, Automatic Defrost in Fridge Section
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: hyperFresh, BigBox, LowFrost, Super-Gefrieren
Height: 177.2 cm
Width: 54.1 cm
Depth: 54.8 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Right Hinge, Reversible Hinge
Door Mechanism: Sliding Door
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)**: 549.8688 Euro
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | Integrated Fridge, Fridge Freezer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2021 |
| Colour | White |
| Design | Built-In Unit |
| Climate Class | N-ST |
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 216 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 35 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 270 Litre |
| Fridge Capacity | 200 Litre |
| Freezer Capacity | 70 Litre |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Bottom Freezer Compartment |
| Cooling System | Static |
| Safety Features | Safety Glass Shelves |
| Interior Features | Zero Zone, Shelves, Ice Cube Tray, Egg Tray, Big Box |
| Functions | Anti-frost system, Fast Freeze, Automatic Defrost in Fridge Section |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | hyperFresh, BigBox, LowFrost, Super-Gefrieren |
| Height | 177.2 cm |
| Width | 54.1 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Right Hinge, Reversible Hinge |
| Door Mechanism | Sliding Door |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)** | 549.8688 Euro |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For Families |
Reviews
Everything came perfectly packaged
Fantastic, ordering more!
Best purchase I've made in ages
100% would buy again
Arrived super quickly and works great 😊
Top quality, can't complain
Got exactly what I needed, very pleased
100% would buy again
Such good value... impressed
Does the job
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.