Siemens KI86SADE0
Brand: Siemens
Price: €688,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6e0ea181-fb18-43ce-84f5-87f961f95356
Description
Listed on idealo: 2020
Colour: White
Design: Built-In Unit
Climate Class: N
Energy Rating: E
Annual Energy Consumption: 219 kWh/Year
Noise Level (dB): 36 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Fridge Capacity: 192 Litre
Freezer Capacity: 74 Litre
Freezing Capacity in 24h: 7 kg
Storage Time (Power Failure): 32 h
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Bottom Freezer Compartment
Number of Shelves: 5
Cooling System: Static
Safety Features: Safety Glass Shelves, Open Door Alarm
Interior Features: Zero Zone, Temperature Indicator, Shelves, Ice Cube Tray, Egg Tray, Freezer Drawer, With Freezer Compartment, Big Box, Interior Lighting
Functions: Fast Cooling, Memory Function, Anti-frost system, Fast Freeze, Constant Internal Temperature, Holiday Mode
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: Super-Gefrieren, EasyAccess, SuperCooling, Superkühlen, hyperFresh, BigBox, VarioZone, VarioShelf, LowFrost, FreshSense, easyAccessShelf
Noise Levels: Very Quiet, Quiet
Height: 177.2 cm
Width: 55.8 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Right Hinge, Reversible Hinge
Door Mechanism: Fixed Door
Door Opening Angle: 90 °
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V, 240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Cable Length: 1.5 m
Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)**: 483.7788 Euro
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Fridge Freezer Split: 70/30 Split
Household Size: For 2 People
Specifications
| Product Types | Fridge Freezer, Integrated Fridge, Built-in Fridge-Freezer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2020 |
| Colour | White |
| Design | Built-In Unit |
| Climate Class | N |
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 219 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 36 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Fridge Capacity | 192 Litre |
| Freezer Capacity | 74 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 7 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 32 h |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Bottom Freezer Compartment |
| Number of Shelves | 5 |
| Cooling System | Static |
| Safety Features | Safety Glass Shelves, Open Door Alarm |
| Interior Features | Zero Zone, Temperature Indicator, Shelves, Ice Cube Tray, Egg Tray, Freezer Drawer, With Freezer Compartment, Big Box, Interior Lighting |
| Functions | Fast Cooling, Memory Function, Anti-frost system, Fast Freeze, Constant Internal Temperature, Holiday Mode |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | Super-Gefrieren, EasyAccess, SuperCooling, Superkühlen, hyperFresh, BigBox, VarioZone, VarioShelf, LowFrost, FreshSense, easyAccessShelf |
| Noise Levels | Very Quiet, Quiet |
| Height | 177.2 cm |
| Width | 55.8 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Right Hinge, Reversible Hinge |
| Door Mechanism | Fixed Door |
| Door Opening Angle | 90 ° |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V, 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Cable Length | 1.5 m |
| Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)** | 483.7788 Euro |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Fridge Freezer Split | 70/30 Split |
| Household Size | For 2 People |
Reviews
Very pleased with this
Just as advertised, very reliable
Exceeds expectations
Super satisfied 😊
Fantastic value
Quality stuff 💯
Spot on
10 out of 10
Very pleased with this
Absolutely brilliant 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.