Siemens KI86NNFE0
Brand: Siemens
Price: €612,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 03fdcd5a-45c3-44ca-ad5e-748e89329823
Description
Listed on idealo: 2023
Colour: White
Design: Built-In Unit
Climate Class: SN-ST
Series: Siemens iQ100
Energy Rating: E
Annual Energy Consumption: 234 kWh/Year
Noise Level (dB): 35 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 260 Litre
Fridge Capacity: 184 Litre
Freezer Capacity: 76 Litre
Freezing Capacity in 24h: 4 kg
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Bottom Freezer Compartment
Number of Freezer Compartments: 3
Number of Shelves: 4
Cooling System: Convection Cooling, Frost Free
Safety Features: Open Door Alarm, Safety Glass Shelves, Malfunction Indicator
Interior Features: Zero Zone, Shelves, Ice Cube Tray, Freezer Drawer, Egg Tray, With Freezer Compartment
Additional Features: Castors, Adjustable Feet
Functions: Fast Cooling, Anti-frost system, Electronic Temperature Control, Fast Freeze, Automatic Defrost in Fridge Section
Temperature Control: Electronic Temperature Control
Lighting: LED
Noise Levels: Very Quiet, Quiet
Height: 177.2 cm
Width: 56 cm
Depth: 55 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Reversible Hinge, Right Hinge
Door Opening Angle: 90 °
Material: Steel Sheet
Power Supply: 240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Cable Length: 1.5 m
Connected Load: 90 Watt
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For 2 People
Specifications
| Product Types | Fridge Freezer, Integrated Fridge, Built-in Fridge-Freezer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Colour | White |
| Design | Built-In Unit |
| Climate Class | SN-ST |
| Series | Siemens iQ100 |
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 234 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 35 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 260 Litre |
| Fridge Capacity | 184 Litre |
| Freezer Capacity | 76 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 4 kg |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Bottom Freezer Compartment |
| Number of Freezer Compartments | 3 |
| Number of Shelves | 4 |
| Cooling System | Convection Cooling, Frost Free |
| Safety Features | Open Door Alarm, Safety Glass Shelves, Malfunction Indicator |
| Interior Features | Zero Zone, Shelves, Ice Cube Tray, Freezer Drawer, Egg Tray, With Freezer Compartment |
| Additional Features | Castors, Adjustable Feet |
| Functions | Fast Cooling, Anti-frost system, Electronic Temperature Control, Fast Freeze, Automatic Defrost in Fridge Section |
| Temperature Control | Electronic Temperature Control |
| Lighting | LED |
| Noise Levels | Very Quiet, Quiet |
| Height | 177.2 cm |
| Width | 56 cm |
| Depth | 55 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Reversible Hinge, Right Hinge |
| Door Opening Angle | 90 ° |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Cable Length | 1.5 m |
| Connected Load | 90 Watt |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For 2 People |
Reviews
Top stuff!
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Quality is top tier
Top quality stuff, will order again
Such good value... impressed
Very pleased with this
Works like a charm ✨
Spot on mate, spot on
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Thanks for getting it here so quick
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.