Siemens KI82LADD0
Brand: Siemens
Price: €720,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 187dd873-653c-4d66-8011-0e18ff0f06df
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: White
Design: Built-In Unit
Climate Class: SN-T
Energy Rating: D
Annual Energy Consumption: 142 kWh/Year
Noise Level (dB): 34 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 280 Litre
Fridge Capacity: 246 Litre
Freezer Capacity: 34 Litre
Freezing Capacity in 24h: 4.5 kg
Storage Time (Power Failure): 22 h
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Top Freezer Compartment
Number of Shelves: 5
Cooling System: Static
Safety Features: Open Door Alarm, Safety Glass Shelves
Interior Features: Zero Zone, Shelves, Ice Cube Tray, Egg Tray, With Freezer Compartment, Interior Lighting
Additional Features: Castors, Adjustable Feet
Functions: Fast Cooling, Fast Freeze, Constant Internal Temperature, Automatic Defrost in Fridge Section
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: easyAccessShelf, Super-Gefrieren, VarioShelf, hyperFresh, SuperCooling, Fresh Box, EasyAccess, FreshSense, VarioZone, Superkühlen
Noise Level: Quiet
Height: 177.2 cm
Width: 55.8 cm
Depth: 54.8 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Right Hinge, Reversible Hinge
Door Mechanism: Fixed Door
Door Opening Angle: 90 °
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V, 240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Cable Length: 1.5 m
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For Families
Specifications
| Product Type | Integrated Fridge |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | White |
| Design | Built-In Unit |
| Climate Class | SN-T |
| Energy Rating | D |
| Annual Energy Consumption | 142 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 34 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 280 Litre |
| Fridge Capacity | 246 Litre |
| Freezer Capacity | 34 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 4.5 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 22 h |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Top Freezer Compartment |
| Number of Shelves | 5 |
| Cooling System | Static |
| Safety Features | Open Door Alarm, Safety Glass Shelves |
| Interior Features | Zero Zone, Shelves, Ice Cube Tray, Egg Tray, With Freezer Compartment, Interior Lighting |
| Additional Features | Castors, Adjustable Feet |
| Functions | Fast Cooling, Fast Freeze, Constant Internal Temperature, Automatic Defrost in Fridge Section |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | easyAccessShelf, Super-Gefrieren, VarioShelf, hyperFresh, SuperCooling, Fresh Box, EasyAccess, FreshSense, VarioZone, Superkühlen |
| Noise Level | Quiet |
| Height | 177.2 cm |
| Width | 55.8 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Right Hinge, Reversible Hinge |
| Door Mechanism | Fixed Door |
| Door Opening Angle | 90 ° |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V, 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Cable Length | 1.5 m |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For Families |
Reviews
Better than expected tbh
Exactly what I needed. Very happy with this.
Fantastic, ordering more!
Second purchase already! Love it
Perfect! Exactly what I needed
Top quality, can't complain
No issues whatsoever
Exactly what I wanted
Great value for money. Will definitely be buying again.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.