Siemens KI41FADE0
Brand: Siemens
Price: €601,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ab75804a-1801-459e-9096-4160b7d65a58
Description
bei idealo gelistet: seit 2020
Farbe: weiß
Bauart: integrierbar
Klimaklasse: SN-T
Energieeffizienzklasse: E
Stromverbrauch: 138 kWh/Jahr
Geräuschpegel: 37 dB(A)
Luftschallemissionsklasse: C
Inhalt Gesamt: 187 Liter
Inhalt Kühlbereich: 187 Liter
Lage des Gefrierfach: ohne
Kühlsystem: statisch
Sicherheitseinrichtungen: Sicherheitsglas Abstellflächen, Türalarm
Innenraum-Ausstattung: 0-Grad-Zone, Abstellflächen, Temperaturanzeige, Flaschenablage, Eierablage, Innenraumbeleuchtung
Funktionen: Schnellkühlen, elektronischer Temperaturregelung, konstanter Innentemperatur, Abtauautomatik im Kühlteil
Temperaturregelung: elektronisch
Beleuchtung: LED
Hersteller-Besonderheiten: hyperFresh, EasyAccess, Superkühlen, freshSense, VarioShelf, easyAccessShelf, SuperCooling
Geräuschpegel: leise
Höhe: 122,1 cm
Breite: 55,8 cm
Tiefe: 54,5 cm
Anzahl der Türen: 1 türig
Türanschläge: wechselbar, rechts
Türtechnik: Festtür
Türöffnungswinkel: 90 °
Material: Stahlblech
Energieversorgungen: 220-240V, 240V
Frequenz: 50 Hz
Stromstärke: 16 A
Kabellänge: 1,5 m
Anschlusswert: 90 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 37.73 Euro
Ø Strom-Kosten in 12 Jahren (0,3 €/kWh)**: 503.7 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020), **Ø Nutzungsdauer nach Initiative EnergieEffizienz (Stand 2013)
Hinweis: Der tatsächliche Verbrauch hängt von Art und Häufigkeit der Nutzung des Geräts ab
Haushaltsgröße: für 2 Personen
Specifications
| Produkttypen | Vollraumkühlschrank, Einbaukühlschrank |
|---|---|
| bei idealo gelistet | seit 2020 |
| Farbe | weiß |
| Bauart | integrierbar |
| Klimaklasse | SN-T |
| Energieeffizienzklasse | E |
| Stromverbrauch | 138 kWh/Jahr |
| Geräuschpegel | 37 dB(A) |
| Luftschallemissionsklasse | C |
| Inhalt Gesamt | 187 Liter |
| Inhalt Kühlbereich | 187 Liter |
| Lage des Gefrierfach | ohne |
| Kühlsystem | statisch |
| Sicherheitseinrichtungen | Sicherheitsglas Abstellflächen, Türalarm |
| Innenraum-Ausstattung | 0-Grad-Zone, Abstellflächen, Temperaturanzeige, Flaschenablage, Eierablage, Innenraumbeleuchtung |
| Funktionen | Schnellkühlen, elektronischer Temperaturregelung, konstanter Innentemperatur, Abtauautomatik im Kühlteil |
| Temperaturregelung | elektronisch |
| Beleuchtung | LED |
| Hersteller-Besonderheiten | hyperFresh, EasyAccess, Superkühlen, freshSense, VarioShelf, easyAccessShelf, SuperCooling |
| Geräuschpegel | leise |
| Höhe | 122,1 cm |
| Breite | 55,8 cm |
| Tiefe | 54,5 cm |
| Anzahl der Türen | 1 türig |
| Türanschläge | wechselbar, rechts |
| Türtechnik | Festtür |
| Türöffnungswinkel | 90 ° |
| Material | Stahlblech |
| Energieversorgungen | 220-240V, 240V |
| Frequenz | 50 Hz |
| Stromstärke | 16 A |
| Kabellänge | 1,5 m |
| Anschlusswert | 90 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 37.73 Euro |
| Ø Strom-Kosten in 12 Jahren (0,3 €/kWh)** | 503.7 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020), **Ø Nutzungsdauer nach Initiative EnergieEffizienz (Stand 2013) |
| Hinweis | Der tatsächliche Verbrauch hängt von Art und Häufigkeit der Nutzung des Geräts ab |
| Haushaltsgröße | für 2 Personen |
Reviews
100% would buy again
Quality is excellent. Worth every penny
Wow! Amazing value
100% would recommend
Brilliant, no complaints at all
Amazing value!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Great value for money
Fast delivery, product is solid
Works great, good price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.