Siemens KI21RVFE0
Brand: Siemens
Price: €368,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0a414a4d-bfe7-4292-89c4-fac79d8dce0d
Description
Listed on idealo: 2022
Colour: White
Design: Built-In Unit
Climate Class: N
Energy Rating: E
Annual Energy Consumption: 92 kWh/Year
Noise Level (dB): 35 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 136 Litre
Fridge Capacity: 136 Litre
Freezer Compartment: No Freezer
Cooling System: Static
Safety Features: Safety Glass Shelves
Interior Features: Egg Tray, Shelves
Functions: Fast Cooling
Lighting: LED
Height: 87.4 cm
Width: 54.1 cm
Depth: 54.8 cm
Number of Doors: 1 Door
Door Hinge: Reversible Hinge, Right Hinge
Door Mechanism: Fixed Door
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For 2 People
Specifications
| Product Types | Integrated Fridge, Larder Fridge |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Colour | White |
| Design | Built-In Unit |
| Climate Class | N |
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 92 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 35 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 136 Litre |
| Fridge Capacity | 136 Litre |
| Freezer Compartment | No Freezer |
| Cooling System | Static |
| Safety Features | Safety Glass Shelves |
| Interior Features | Egg Tray, Shelves |
| Functions | Fast Cooling |
| Lighting | LED |
| Height | 87.4 cm |
| Width | 54.1 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Number of Doors | 1 Door |
| Door Hinge | Reversible Hinge, Right Hinge |
| Door Mechanism | Fixed Door |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For 2 People |
Reviews
Worth it
Absolutely brilliant!
Such good value... impressed
Honestly fantastic
Delivered when promised... very satisfied
Excellent stuff
Quality is really good... can't complain about anything really.
Spot on
Perfect.
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.