Siemens KG39N4X1F
Brand: Siemens
Price: €1.124,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b32c0cc7-5948-4f9a-a032-6fccab5047ce
Description
Listed on idealo: 2025
Colour: Black
Design: Freestanding
Climate Class: SN-T
Energy Rating: C
Annual Energy Consumption: 101 kWh/Year
Noise Level (dB): 29 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Total Capacity: 363 Litre
Fridge Capacity: 260 Litre
Freezer Capacity: 103 Litre
Freezing Capacity in 24h: 10 kg
Storage Time (Power Failure): 15 h
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Bottom Freezer Compartment
Number of Freezer Compartments: 3
Number of Shelves: 5
Cooling System: Frost Free, Convection Cooling
Safety Features: Optical and Acoustic Temperature Alert, Safety Glass Shelves
Interior Features: Zero Zone, Shelves, Temperature Indicator, Ice Cube Tray, Bottle Storage, Egg Tray, Freezer Drawer, With Freezer Compartment, Big Box
Additional Features: Anti Fingerprint, Castors, Adjustable Feet, Integrated Handle
Functions: Fast Cooling, Anti-frost system, Fast Freeze, Multi Airflow Cooling System, Automatic Defrost in Fridge Section, Holiday Mode
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: SuperCooling, hyperFresh, EmotionLight, Superkühlen, Super-Gefrieren, VarioZone, EasyAccess, BigBox, multiAirflow, DimLight, Total NoFrost
Height: 203 cm
Width: 60 cm
Depth: 66.5 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Right Hinge, Reversible Hinge
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | Fridge Freezer, Upright Fridge |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Colour | Black |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | SN-T |
| Energy Rating | C |
| Annual Energy Consumption | 101 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 29 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Total Capacity | 363 Litre |
| Fridge Capacity | 260 Litre |
| Freezer Capacity | 103 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 10 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 15 h |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Bottom Freezer Compartment |
| Number of Freezer Compartments | 3 |
| Number of Shelves | 5 |
| Cooling System | Frost Free, Convection Cooling |
| Safety Features | Optical and Acoustic Temperature Alert, Safety Glass Shelves |
| Interior Features | Zero Zone, Shelves, Temperature Indicator, Ice Cube Tray, Bottle Storage, Egg Tray, Freezer Drawer, With Freezer Compartment, Big Box |
| Additional Features | Anti Fingerprint, Castors, Adjustable Feet, Integrated Handle |
| Functions | Fast Cooling, Anti-frost system, Fast Freeze, Multi Airflow Cooling System, Automatic Defrost in Fridge Section, Holiday Mode |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | SuperCooling, hyperFresh, EmotionLight, Superkühlen, Super-Gefrieren, VarioZone, EasyAccess, BigBox, multiAirflow, DimLight, Total NoFrost |
| Height | 203 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 66.5 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Right Hinge, Reversible Hinge |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Household Size | For Families |
Reviews
Arrived super quickly and works great 😊
Second purchase already! Love it
Spot on
Absolutely worth it
Better than expected tbh
Everything came perfectly packaged
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.