Siemens KG36EALCA
Brand: Siemens
Price: €505,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 43262a19-6139-4fa2-ade2-253a2c61b708
Description
Listed on idealo: 2020
Colours: Silver, Grey
Design: Freestanding
Climate Class: SN-ST
Series: Siemens iQ500
Energy Rating: C
Annual Energy Consumption: 149 kWh/Year
Noise Level (dB): 38 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Fridge Capacity: 214 Litre
Freezer Capacity: 94 Litre
Freezing Capacity in 24h: 14 kg
Storage Time (Power Failure): 35 h
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Bottom Freezer Compartment
Number of Shelves: 4
Cooling System: Static
Safety Features: Safety Glass Shelves
Interior Features: Zero Zone, Defrost Water Run-Off, Temperature Indicator, Shelves, Freezer Drawer, Egg Tray, With Freezer Compartment, Big Box
Additional Features: Castors, Adjustable Feet
Water supply connection: Fixed Water Connection
Functions: Fast Cooling, Memory Function, Anti-frost system, Constant Internal Temperature, Holiday Mode, Automatic Defrost in Fridge Section
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: hyperFresh, Superkühlen, SuperCooling, LowFrost, BigBox, FreshSense, EasyAccess
Noise Level: Quiet
Height: 186 cm
Width: 60 cm
Depth: 65 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Reversible Hinge
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Connected Load: 90 Watt
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For Families
Specifications
| Product Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2020 |
| Colours | Silver, Grey |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | SN-ST |
| Series | Siemens iQ500 |
| Energy Rating | C |
| Annual Energy Consumption | 149 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 38 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Fridge Capacity | 214 Litre |
| Freezer Capacity | 94 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 14 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 35 h |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Bottom Freezer Compartment |
| Number of Shelves | 4 |
| Cooling System | Static |
| Safety Features | Safety Glass Shelves |
| Interior Features | Zero Zone, Defrost Water Run-Off, Temperature Indicator, Shelves, Freezer Drawer, Egg Tray, With Freezer Compartment, Big Box |
| Additional Features | Castors, Adjustable Feet |
| Water supply connection | Fixed Water Connection |
| Functions | Fast Cooling, Memory Function, Anti-frost system, Constant Internal Temperature, Holiday Mode, Automatic Defrost in Fridge Section |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | hyperFresh, Superkühlen, SuperCooling, LowFrost, BigBox, FreshSense, EasyAccess |
| Noise Level | Quiet |
| Height | 186 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 65 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Reversible Hinge |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Connected Load | 90 Watt |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For Families |
Reviews
Brilliant!!!
Great value for money
Really happy with this
Fantastic product, really impressed
Quality is top tier
Can't find any faults
Couldn't fault it
Quality is excellent. Worth every penny
Very happy with this purchase
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.