Siemens KF96RSBEA
Brand: Siemens
Price: €2.153,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b3282e1c-335e-41d7-8f3a-0a12061ea0f3
Description
Listed on idealo: 2021
Colour: Black
Design: Freestanding
Climate Class: SN-T
Energy Rating: E
Annual Energy Consumption: 320 kWh/Year
Noise Level (dB): 39 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Total Capacity: 572 Litre
Fridge Capacity: 401 Litre
Freezer Capacity: 171 Litre
Freezer Star Rating: 4 Star
Number of Freezer Compartments: 2
Number of fridge drawers: 1
Number of Shelves: 4
Cooling System: Frost Free
Safety Features: High Temperature Warning, Open Door Alarm, Safety Glass Shelves
Interior Features: Zero Zone, Temperature Indicator, Ice Cube Tray, Odour Filter, Bottle Storage, Door Shelves
Additional Features: Castors, Adjustable Feet
Functions: Fast Cooling, Fast Freeze, Multi Airflow Cooling System, Holiday Mode
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: hyperFresh, Multi Airflow, Superkühlen, Super-Gefrieren, SuperCooling, Airfreshfilter
Height: 183 cm
Width: 91 cm
Depth: 73.1 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Double Door
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)**: 645.0384 Euro
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | French Door Fridge, Smart Fridge |
|---|---|
| Listed on idealo | 2021 |
| Colour | Black |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | SN-T |
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 320 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 39 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Total Capacity | 572 Litre |
| Fridge Capacity | 401 Litre |
| Freezer Capacity | 171 Litre |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Number of Freezer Compartments | 2 |
| Number of fridge drawers | 1 |
| Number of Shelves | 4 |
| Cooling System | Frost Free |
| Safety Features | High Temperature Warning, Open Door Alarm, Safety Glass Shelves |
| Interior Features | Zero Zone, Temperature Indicator, Ice Cube Tray, Odour Filter, Bottle Storage, Door Shelves |
| Additional Features | Castors, Adjustable Feet |
| Functions | Fast Cooling, Fast Freeze, Multi Airflow Cooling System, Holiday Mode |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | hyperFresh, Multi Airflow, Superkühlen, Super-Gefrieren, SuperCooling, Airfreshfilter |
| Height | 183 cm |
| Width | 91 cm |
| Depth | 73.1 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Double Door |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)** | 645.0384 Euro |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For Families |
Reviews
Exactly what I was looking for
Just brilliant
Got exactly what I needed, very pleased
Got exactly what I needed, very pleased
Quality is excellent. Worth every penny
Top quality, can't complain
Everything came perfectly packaged
Seriously good value
Quality is excellent. Worth every penny
Excellent stuff
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.