Siemens HR776GMB1
Brand: Siemens
Price: €1.232,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 01324ac0-09b8-4360-bf2e-9466b353451c
Description
Listed on idealo: 2024
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.87 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 19
Heating Methods: Hot Air, Preheating, Full-Width Grill, Centre Surface Grill, Hot Air Eco, Top and Bottom Heat, Pizza Function, Regeneration, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Warming Function
Temperature Range: 30 - 300 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Functions: Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control
Features: Digital Display, Oven Light, Meat Probe, Start Button, Telescopic Rails
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Glass Inner Door
Door Hinging: Bottom
Plug: Power Cable
Display Type: Coloured TFT Display
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: activeClean, 4D Hot Air, coolStart, Cooking Control, Booster
Safety Features: Child Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Door Contact Switch, Door Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 41.4 kg
Size: Large
Smart Home: Voice Assist, WiFi Enabled, Remote Diagnostics, Remote Monitoring/Control
Length of Cable: 120 cm
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.87 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 19 |
| Heating Methods | Hot Air, Preheating, Full-Width Grill, Centre Surface Grill, Hot Air Eco, Top and Bottom Heat, Pizza Function, Regeneration, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Warming Function |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Functions | Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control |
| Features | Digital Display, Oven Light, Meat Probe, Start Button, Telescopic Rails |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Glass Inner Door |
| Door Hinging | Bottom |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | Coloured TFT Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | activeClean, 4D Hot Air, coolStart, Cooking Control, Booster |
| Safety Features | Child Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Door Contact Switch, Door Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 41.4 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | Voice Assist, WiFi Enabled, Remote Diagnostics, Remote Monitoring/Control |
| Length of Cable | 120 cm |
Reviews
10 out of 10
Fantastic, ordering more!
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Very pleased with this
Best purchase I've made in ages
Wow! Amazing value
Fantastic value
Even better than I thought
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Exactly as the description, cheers!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.