Siemens HR776G1B1
Brand: Siemens
Price: €842,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5832504f-d341-47e7-bf89-9a00160582cf
Description
Listed on idealo: 2023
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.87 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 19
Heating Methods: Full-Width Grill, Preheating, Automatic Roasting, Cooking Levels, Hot Air Eco, Hot Air, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Regeneration
Temperature Range: 30 - 300 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Timer/Minute Minder, Auto Programmes, Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning, External Steam Generator, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control
Features: Digital Display, with Clock, Rotisserie, Water Tank, Oven Light, Start Button
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Glass Inner Door, Quadruple Glazed Window, Cool Front, Damped/Soft Close
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Display Type: Coloured TFT Display, LED Display
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: TouchControl, HomeConnect, activeClean, 4D Hot Air, coolStart, SoftMove, Cooking Control, Booster
Safety Features: Door Lock, Door Contact Switch, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Cooling Fan, Child Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 41.4 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled, Voice Assist
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.87 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 19 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Preheating, Automatic Roasting, Cooking Levels, Hot Air Eco, Hot Air, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Regeneration |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Timer/Minute Minder, Auto Programmes, Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning, External Steam Generator, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control |
| Features | Digital Display, with Clock, Rotisserie, Water Tank, Oven Light, Start Button |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Glass Inner Door, Quadruple Glazed Window, Cool Front, Damped/Soft Close |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Display Type | Coloured TFT Display, LED Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | TouchControl, HomeConnect, activeClean, 4D Hot Air, coolStart, SoftMove, Cooking Control, Booster |
| Safety Features | Door Lock, Door Contact Switch, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Cooling Fan, Child Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 41.4 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled, Voice Assist |
Reviews
Thanks for getting it here so quick
Works great, super happy!
No issues whatsoever
100% would recommend
Exceeds expectations
Better than expected tbh
Wow! Amazing value
Worth the investment for sure
Second purchase already! Love it
Fantastic, ordering more!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.