Siemens HR736G1B1
Brand: Siemens
Price: €847,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 424b2100-8a87-4c4e-89bc-71740a37e451
Description
Listed on idealo: 2023
Series: Siemens iQ700
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.87 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 19
Heating Methods: Full-Width Grill, Preheating, Automatic Roasting, Cooking Levels, Fan-assisted Oven, Hot Air, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Regeneration
Temperature Range: 30 - 300 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Partial Catalytic, Hydrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Rapid Pre-Heating, External Steam Generator, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control
Features: Digital Display, with Clock, Water Tank, Oven Light, Start Button
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Glass Inner Door, Cool Front, Damped/Soft Close, Triple Glazing
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Display Type: Coloured TFT Display
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: TouchControl, HomeConnect, cookControl Plus, 4D Hot Air, coolStart, ecoClean, SoftMove, Booster
Safety Features: Door Contact Switch, Cooling Fan, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Child Lock
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 41.4 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled, Voice Assist
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | Siemens iQ700 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.87 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 19 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Preheating, Automatic Roasting, Cooking Levels, Fan-assisted Oven, Hot Air, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Regeneration |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Partial Catalytic, Hydrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Rapid Pre-Heating, External Steam Generator, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control |
| Features | Digital Display, with Clock, Water Tank, Oven Light, Start Button |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Glass Inner Door, Cool Front, Damped/Soft Close, Triple Glazing |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Display Type | Coloured TFT Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | TouchControl, HomeConnect, cookControl Plus, 4D Hot Air, coolStart, ecoClean, SoftMove, Booster |
| Safety Features | Door Contact Switch, Cooling Fan, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Child Lock |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 41.4 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled, Voice Assist |
Reviews
Fast delivery, product is solid
Worth the investment for sure
Amazing quality for the price!
Exactly what I wanted
Quality is top tier
Seriously good value
Amazing quality for the price!
100% would recommend
Top quality, can't complain
Perfect! Exactly what I needed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.