Siemens HR578GFS7F
Brand: Siemens
Price: €793,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dec7cd58-3678-46bc-a459-7140fa53b668
Description
Listed on idealo: 2024
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 11
Heating Methods: Pizza Function, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Full-Width Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Regeneration, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco
Number of Programmes: 30
Temperature Range: 30 - 275 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Descaling Programme, Pyrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Auto Programmes, Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning, External Steam Generator, Heat Up Control
Features: Digital Display, with Clock, Water Tank, Meat Probe, Telescopic Rails
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Quadruple Glazed Window, Cool Front, Glass Inner Door
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Plug: Power Cable
Display Type: LCD Display
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: SoftClose, lightControl, coolStart, Cooking Control, 3D Hot Air, HomeConnect, activeClean
Safety Features: Child Lock, Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Door Contact Switch, Door Lock, Cooling Fan
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 41.6 kg
Size: Large
Smart Home: Voice Assist, WiFi Enabled, Control via Smartphone, Remote Diagnostics, Remote Monitoring/Control
Supported App: Home Connect
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 11 |
| Heating Methods | Pizza Function, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Full-Width Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Regeneration, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco |
| Number of Programmes | 30 |
| Temperature Range | 30 - 275 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Descaling Programme, Pyrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Auto Programmes, Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning, External Steam Generator, Heat Up Control |
| Features | Digital Display, with Clock, Water Tank, Meat Probe, Telescopic Rails |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Quadruple Glazed Window, Cool Front, Glass Inner Door |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | LCD Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | SoftClose, lightControl, coolStart, Cooking Control, 3D Hot Air, HomeConnect, activeClean |
| Safety Features | Child Lock, Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Door Contact Switch, Door Lock, Cooling Fan |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 41.6 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | Voice Assist, WiFi Enabled, Control via Smartphone, Remote Diagnostics, Remote Monitoring/Control |
| Supported App | Home Connect |
Reviews
Fast delivery, product is solid
Such good value... impressed
Solid product, arrived quickly
Exactly what I was looking for
Just brilliant
Really good value for the price
Can't fault anything about this
Can't fault anything about this
One of my best buys ever
Exactly what I needed. Very happy with this.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.