Siemens HN978GQM1
Brand: Siemens
Price: €3.431,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5ac6e391-6ab1-462b-b0d2-fcbcf796294d
Description
Listed on idealo: 2026
Capacity: 67 Litre
Heating Type: 28
Heating Methods: Steam, Full-Width Grill, Cooking Levels, Microwave, Hot Air, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Dehydrate, Centre Surface Grill, Intensive Heat, Warming Function, Regeneration
Temperature Range: 30 - 300 °C
Microwave Power: 800 Watt
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Water Tank: 1,000 ml
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Functions: Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning
Features: Digital Display, Water Tank, Sensor, Telescopic Rails, Meat Probe
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Hinging: Bottom
Display Type: Coloured TFT Display
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: activeClean, cookControl Pro
Safety Features: Child Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 54.8 cm
Weight: 48.5 kg
Size: Large
Smart Home: Control via Smartphone
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven, Steam Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2026 |
| Capacity | 67 Litre |
| Heating Type | 28 |
| Heating Methods | Steam, Full-Width Grill, Cooking Levels, Microwave, Hot Air, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Dehydrate, Centre Surface Grill, Intensive Heat, Warming Function, Regeneration |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Microwave Power | 800 Watt |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Water Tank | 1,000 ml |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Functions | Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning |
| Features | Digital Display, Water Tank, Sensor, Telescopic Rails, Meat Probe |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Hinging | Bottom |
| Display Type | Coloured TFT Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | activeClean, cookControl Pro |
| Safety Features | Child Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Weight | 48.5 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | Control via Smartphone |
Reviews
Perfect!
Everything came perfectly packaged
Very pleased with this
Honestly fantastic
Amazing quality for the price!
Spot on
Brilliant!!!
Quality is top tier
Very happy with this purchase
Fantastic, ordering more!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.