Siemens HM976GMB1
Brand: Siemens
Price: €1.629,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f44281f6-ccdd-4716-9efc-01087b7ee27c
Description
Listed on idealo: 2022
Series: Siemens iQ700
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.87 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 13
Heating Methods: Hot Air, Preheating, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Full-Width Grill, Centre Surface Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Warming Function, Hot Air Eco, Microwave
Temperature Range: 30 - 300 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Cooking Assistant, Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control
Features: with Clock, Oven Light, Meat Probe, Telescopic Rails
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Cool Front, Glass Inner Door, Damped/Soft Close, Quadruple Glazed Window
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Included in Delivery: Baking Tray, Universal Pan, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: HomeConnect, coolStart, Booster
Safety Features: Cooling Fan, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Door Contact Switch, Door Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 40.5 kg
Size: Large
Smart Home: Voice Assist
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Series | Siemens iQ700 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.87 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 13 |
| Heating Methods | Hot Air, Preheating, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Full-Width Grill, Centre Surface Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Warming Function, Hot Air Eco, Microwave |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Cooking Assistant, Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control |
| Features | with Clock, Oven Light, Meat Probe, Telescopic Rails |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Cool Front, Glass Inner Door, Damped/Soft Close, Quadruple Glazed Window |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Included in Delivery | Baking Tray, Universal Pan, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | HomeConnect, coolStart, Booster |
| Safety Features | Cooling Fan, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Door Contact Switch, Door Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 40.5 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | Voice Assist |
Reviews
Quality is excellent. Worth every penny
Absolutely brilliant 👍
Works great, super happy!
Exactly what I needed. Very happy with this.
Exactly what I needed. Very happy with this.
Very happy indeed 👍
Very happy with this purchase
Absolutely worth it
Brilliant, no complaints at all
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.