Siemens HM876G2B0
Brand: Siemens
Price: €1.343,08
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3d04017d-463c-4502-86af-2643d0216794
Description
Listed on idealo: 2023
Series: Siemens iQ700
Capacity: 67 Litre
Heating Type: 13
Heating Methods: Full-Width Grill, Automatic Roasting, Microwave, Hot Air, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Preheating
Temperature Range: 30 - 300 °C
Microwave Power: 800 Watt
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Functions: Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Start Button, Meat Probe, Telescopic Rails
Controls: Dial, Touch Control
Door Features: Cool Front, Damped/Soft Close
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Plug: Power Cable
Display Type: Coloured TFT Display, Plain Text Display
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: cookControl Plus, activeClean, 4D Hot Air, coolStart, varioSpeed, SoftMove, Booster
Safety Features: Door Lock, Door Contact Switch, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Cooling Fan, Child Lock
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 45.1 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled, Voice Assist
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | Siemens iQ700 |
| Capacity | 67 Litre |
| Heating Type | 13 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Automatic Roasting, Microwave, Hot Air, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Preheating |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Microwave Power | 800 Watt |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Functions | Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Start Button, Meat Probe, Telescopic Rails |
| Controls | Dial, Touch Control |
| Door Features | Cool Front, Damped/Soft Close |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | Coloured TFT Display, Plain Text Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | cookControl Plus, activeClean, 4D Hot Air, coolStart, varioSpeed, SoftMove, Booster |
| Safety Features | Door Lock, Door Contact Switch, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Cooling Fan, Child Lock |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 45.1 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled, Voice Assist |
Reviews
Great value for money. Will definitely be buying again.
Very happy with this purchase
Got it super fast! Very happy
Speedy delivery, impeccable condition
Brilliant!!!
Quality is really good... can't complain about anything really.
Wow! Amazing value
Five stars
Great value for money
Can't fault it, great price too
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.