Siemens HE517BBS0
Brand: Siemens
Price: €558,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0102e7dd-a050-430f-bb58-6a63ecdeaea8
Description
Listed on idealo: 2017
Series: Siemens iQ500
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.81 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Methods: Full-Width Grill, Fan-assisted Grill, Automatic Roasting, Pizza Function, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill
Number of Programmes: 10
Temperature Range: 50 - 275 °C
Connected Load: 11,400 Watt
Mains Fuse: 16 A
Inner Material: Enamel
Functions: Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control, Electronic Temperature Regulation, Auto Programmes, Recommended Cooking Temperatures
Features: Rotisserie, Oven Light, Digital Display, with Clock
Controls: Retractable Controls
Door Features: Glass Inner Door, Cool Front, Double Glazed Window
Door Hinging: Bottom
Included in Delivery: Universal Pan, Fat Tray, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air Plus, HotAir Plus, Cooking Control, Booster, 3D Hot Air
Safety Features: Child Lock, Cooling Fan
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Size: Large
Hob Type: Without
Mains Frequency: 50 - 60 Hz
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2017 |
| Series | Siemens iQ500 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.81 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Fan-assisted Grill, Automatic Roasting, Pizza Function, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill |
| Number of Programmes | 10 |
| Temperature Range | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 11,400 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control, Electronic Temperature Regulation, Auto Programmes, Recommended Cooking Temperatures |
| Features | Rotisserie, Oven Light, Digital Display, with Clock |
| Controls | Retractable Controls |
| Door Features | Glass Inner Door, Cool Front, Double Glazed Window |
| Door Hinging | Bottom |
| Included in Delivery | Universal Pan, Fat Tray, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air Plus, HotAir Plus, Cooking Control, Booster, 3D Hot Air |
| Safety Features | Child Lock, Cooling Fan |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Size | Large |
| Hob Type | Without |
| Mains Frequency | 50 - 60 Hz |
Reviews
Arrived well packaged, very pleased
Super satisfied 😊
Great value for money. Will definitely be buying again.
Fantastic, ordering more!
Really good value for the price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.