Siemens HE517AB 0 HE517ABS0
Brand: Siemens
Price: €568,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fcc59f35-f5bd-46f5-9349-739fb6abb5eb
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.81 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 16 A
Capacity: 71 Litre
Oven functions: Auto Programmes, Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Pizza Function
Oven operating element: Retractable controls
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Features: with Oven Light
Included in Delivery: Grill, Dripping Pan
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air Plus
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Oven Type: Electric
Number of Ovens: 1
Assembly Type: Built-In
Controls: Manual Dial
Frequency: 50 - 60 Hz
Specifications
| Product Types | Integrated Cooker, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.81 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 16 A |
| Capacity | 71 Litre |
| Oven functions | Auto Programmes, Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Pizza Function |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Features | with Oven Light |
| Included in Delivery | Grill, Dripping Pan |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air Plus |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Oven Type | Electric |
| Number of Ovens | 1 |
| Assembly Type | Built-In |
| Controls | Manual Dial |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
Reviews
Quality is top tier
Quality is excellent. Worth every penny
Fantastic, ordering more!
Great value for money. Will definitely be buying again.
Second purchase already! Love it
Definitely worth the money
Came super fast and works great
Top quality
Works like a charm ✨
Absolutely brilliant 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.