Siemens HE510AB 2 HE510ABR2
Brand: Siemens
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: baa5604e-fd7b-499a-b421-3e13f0b98752
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.81 kWh
Capacity: 71 Litre
Oven function: Fast Heat Up
Size: Large
Heating Method: Hot Air
Inner Material: Easy Clean Enamel
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Connected Load: 11,400 Watt
Safety Features: Cooling Fan
Features: with Oven Light, with Telescopic Rails
Extraction System: 2-Fold Telescopic Pull-out
Door Features: Glass Inner Door, Cool Front
Included in Delivery: Combination Grill, Dripping Pan
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air
Colours: Black, Silver
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 60 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Hob Type: Without
Number of Ovens: 1
Specifications
| Product Type | Integrated Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.81 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Oven function | Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Method | Hot Air |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 11,400 Watt |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Features | with Oven Light, with Telescopic Rails |
| Extraction System | 2-Fold Telescopic Pull-out |
| Door Features | Glass Inner Door, Cool Front |
| Included in Delivery | Combination Grill, Dripping Pan |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air |
| Colours | Black, Silver |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 60 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Hob Type | Without |
| Number of Ovens | 1 |
Reviews
Second purchase already! Love it
Amazing 👌
Works great, super happy!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.