Siemens HE317GTS0
Brand: Siemens
Price: €539,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e7ceceed-d407-4599-b4f5-6983d074eb7b
Description
Series: Siemens iQ500
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.99 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.81 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 48 A
Capacity: 71 Litre
Oven functions: Heat Up Control, Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Hot Air, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Full-Width Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Hot Air Eco
Number of Programmes: 10
Oven operating element: Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Connected Load: 11,400 Watt
Safety Features: Child Lock, Cooling Fan
Features: with Oven Light, with Telescopic Rails
Extraction System: 3-Fold Telescopic Pull-out
Door Features: Glass Inner Door, Cool Front, Drop-Down Door
Display: LCD
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Dripping Pan
Manufacturer Specific Features: Cooking Control, Auto Pilot
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Hob Type: Without
Controls: Manual Dial
Frequency: 50 - 60 Hz
Specifications
| Product Types | Integrated Cooker, Electric Cooker |
|---|---|
| Series | Siemens iQ500 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.99 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.81 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 48 A |
| Capacity | 71 Litre |
| Oven functions | Heat Up Control, Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Hot Air, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Full-Width Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Hot Air Eco |
| Number of Programmes | 10 |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 11,400 Watt |
| Safety Features | Child Lock, Cooling Fan |
| Features | with Oven Light, with Telescopic Rails |
| Extraction System | 3-Fold Telescopic Pull-out |
| Door Features | Glass Inner Door, Cool Front, Drop-Down Door |
| Display | LCD |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Dripping Pan |
| Manufacturer Specific Features | Cooking Control, Auto Pilot |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Hob Type | Without |
| Controls | Manual Dial |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
Reviews
cant fault it tbh
Works great, good price
Works great, super happy!
Perfect.
Great value for money
Exactly as the description, cheers!
Exactly what I wanted
Arrived super quickly and works great 😊
Even better than I thought
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.