Siemens HB875 HB875G8B1
Brand: Siemens
Price: €1.124,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5cd571c5-d259-4480-9e70-e5ca2997bb12
Description
Listed on idealo: 2017
Series: Siemens iQ700
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.9 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.74 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Methods: Delicates Function (Bread/Yoghurt), Grill, Hot Air, Full-Width Grill, Pizza Function, Centre Surface Grill, Top and Bottom Heat, Warming Function, Preheating, Fan-assisted Grill, Fan-assisted Oven, Bottom Heat, Low Temperature Cooking, Hot Air Eco
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Pyrolytic
Functions: Self-Cleaning, Auto Programmes, Recommended Cooking Temperatures, Fast Heat Up / Boost
Features: Telescopic Rails, Meat Probe, Oven Light, Digital Display, with Clock, Start Button, Information Button
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: 3-Fold Telescopic Pull-out
Display Type: Coloured TFT Display
Included in Delivery: Universal Pan, Baking Tray, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: Cooking Control, lightControl, coolStart, SoftMove, activeClean, 4D Hot Air
Safety Features: Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Child Lock, Power Indicator Light, Door Contact Switch
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Depth: 54.8 cm
Weight: 41 kg
Size: Large
Hob Type: Without
Hob Features: Stop and Go Function
Length of Cable: 120 cm
Mains Frequency: 50 - 60 Hz
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2017 |
| Series | Siemens iQ700 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.9 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.74 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Methods | Delicates Function (Bread/Yoghurt), Grill, Hot Air, Full-Width Grill, Pizza Function, Centre Surface Grill, Top and Bottom Heat, Warming Function, Preheating, Fan-assisted Grill, Fan-assisted Oven, Bottom Heat, Low Temperature Cooking, Hot Air Eco |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Functions | Self-Cleaning, Auto Programmes, Recommended Cooking Temperatures, Fast Heat Up / Boost |
| Features | Telescopic Rails, Meat Probe, Oven Light, Digital Display, with Clock, Start Button, Information Button |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | 3-Fold Telescopic Pull-out |
| Display Type | Coloured TFT Display |
| Included in Delivery | Universal Pan, Baking Tray, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | Cooking Control, lightControl, coolStart, SoftMove, activeClean, 4D Hot Air |
| Safety Features | Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Child Lock, Power Indicator Light, Door Contact Switch |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Weight | 41 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Without |
| Hob Features | Stop and Go Function |
| Length of Cable | 120 cm |
| Mains Frequency | 50 - 60 Hz |
Reviews
100% would buy again
Couldn't fault it
Perfect!
Quality is excellent. Worth every penny
Spot on mate, spot on
Great value for money
Quality is excellent. Worth every penny
Love this! 😄
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
100% would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.