Siemens GI11VADE0
Brand: Siemens
Price: €430,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 839e24b2-cf48-4aea-bfda-2e6ed59a06df
Description
Design: Integrated
Colour: White
Freezer Star Rating: 4 Star
Energy Rating: E
Annual Energy Consumption: 176 kWh/Year
Noise Level (dB): 36 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Climate Classes: SN, N, ST, T
Noise Level: Quiet
Freezer Capacity: 72 Litre
Freezing Capacity in 24h: 12 kg
Storage Time (Power Failure): 21 h
Number of Freezer Compartments: 3
Cooling System: Static
Interior Features: Ice Cube Tray, Ice Packs, Freezer Drawers
Freezing Function: Adjustable Thermostat
Temperature Control: Mechanical
Alarm Tone: Optical
Door Hinge: Right, Reversible
Width: 55.8 cm
Height: 71.2 cm
Depth: 54.5 cm
Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)**: 465.2736 Euro
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Household Size: For Singles
Specifications
| Product Types | Full-Size Freezer, Integrated Freezer |
|---|---|
| Design | Integrated |
| Colour | White |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 176 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 36 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Climate Classes | SN, N, ST, T |
| Noise Level | Quiet |
| Freezer Capacity | 72 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 12 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 21 h |
| Number of Freezer Compartments | 3 |
| Cooling System | Static |
| Interior Features | Ice Cube Tray, Ice Packs, Freezer Drawers |
| Freezing Function | Adjustable Thermostat |
| Temperature Control | Mechanical |
| Alarm Tone | Optical |
| Door Hinge | Right, Reversible |
| Width | 55.8 cm |
| Height | 71.2 cm |
| Depth | 54.5 cm |
| Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)** | 465.2736 Euro |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
| Household Size | For Singles |
Reviews
Better than expected tbh
⭐⭐⭐⭐⭐
Definitely worth the money
cant fault it tbh
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Perfect.
cant fault it tbh
Top quality stuff, will order again
One of my best buys ever
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.