Siemens EX87BNYV6E
Brand: Siemens
Price: €1.244,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 99d37e75-7bd2-435c-bc93-7f4af4e194b8
Description
Constructions: Independent, Built-in Hob, Framed
Series: Siemens iQ700
Functions: Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Energy Manager
Features: Frying Sensor
Controls: Touch Control, Slide
Position of Control Element: Front Control
Safety Features: Safety Switch-Off, Residual Heat Indicator, Stain Resistant, Child Lock
Manufacturer Specific Features: PowerBoost, PowerManagement Function
Connected Load: 7,400 Watt
Power Settings: 17
Minimum Worktop Thickness: 1.6 cm
Power Supply: 220 - 240 V
Material: Glass Surface
Colour: Black
Frame Colour: Black
Design: Facetted Front
Height: 5.1 cm
Width: 81.2 cm
Depth: 52 cm
Number of Burners/Zones: 4
Types of Cooking Zone: FlexInduction, Induction Zone
Size of the 1st cooking zone: 20x23 cm
Power of the 1st cooking zone: 2.2/3.7 kW
Leistung der 2. Kochzone: 2.2/3.7 kW
Größe der 3. Kochzone: 20x23 cm
Leistung der 3. Kochzone: 2.2/3.7 kW
Größe der 4. Kochzone: 20x23 cm
Leistung der 4. Kochzone: 2.2/3.7 kW
Smart Home: WLAN
Specifications
| Product Type | Induction Hob |
|---|---|
| Constructions | Independent, Built-in Hob, Framed |
| Series | Siemens iQ700 |
| Functions | Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Energy Manager |
| Features | Frying Sensor |
| Controls | Touch Control, Slide |
| Position of Control Element | Front Control |
| Safety Features | Safety Switch-Off, Residual Heat Indicator, Stain Resistant, Child Lock |
| Manufacturer Specific Features | PowerBoost, PowerManagement Function |
| Connected Load | 7,400 Watt |
| Power Settings | 17 |
| Minimum Worktop Thickness | 1.6 cm |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Material | Glass Surface |
| Colour | Black |
| Frame Colour | Black |
| Design | Facetted Front |
| Height | 5.1 cm |
| Width | 81.2 cm |
| Depth | 52 cm |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Types of Cooking Zone | FlexInduction, Induction Zone |
| Size of the 1st cooking zone | 20x23 cm |
| Power of the 1st cooking zone | 2.2/3.7 kW |
| Leistung der 2. Kochzone | 2.2/3.7 kW |
| Größe der 3. Kochzone | 20x23 cm |
| Leistung der 3. Kochzone | 2.2/3.7 kW |
| Größe der 4. Kochzone | 20x23 cm |
| Leistung der 4. Kochzone | 2.2/3.7 kW |
| Smart Home | WLAN |
Reviews
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Exactly what I wanted
Delivered when promised... very satisfied
Exactly what I needed. Very happy with this.
Very happy indeed 👍
Best purchase I've made in ages
Fantastic product, really impressed
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Worth the investment for sure
Came super fast and works great
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.