Siemens EX845HVC1E
Brand: Siemens
Price: €611,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4968eeaa-6f1a-4d16-878c-d38233890061
Description
Constructions: Framed, Independent, Built-in Hob
Series: Siemens iQ700
Functions: Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Energy Manager
Features: Frying Sensor
Controls: Touch Control, Slide
Position of Control Element: Front Control
Safety Features: Child Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicator
Manufacturer Specific Features: PowerBoost, Home Connect, PowerTransfer, QuickStart
Connected Load: 7,400 Watt
Power Settings: 17
Power Supply: 220 - 240 V
Cable Length: 1 m
Material: Glass Surface
Colour: Black
Height: 5.5 cm
Width: 80.2 cm
Depth: 52.3 cm
Number of Burners/Zones: 5
Types of Cooking Zone: FlexInduction, Induction Zone
Power of the 1st cooking zone: 2.2/3.7 kW
Leistung der 2. Kochzone: 2.2/3.7 kW
Größe der 3. Kochzone: 14.5 cm
Leistung der 3. Kochzone: 1.6/2.2 kW
Größe der 4. Kochzone: 18 cm
Leistung der 4. Kochzone: 2/3.1 kW
Größe der 5. Kochzone: 24 cm
Leistung der 5. Kochzone: 2.5/3.7 kW
Smart Home: WLAN, Remote Diagnostics
Specifications
| Product Types | Induction Hob, Ceran Hob |
|---|---|
| Constructions | Framed, Independent, Built-in Hob |
| Series | Siemens iQ700 |
| Functions | Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Energy Manager |
| Features | Frying Sensor |
| Controls | Touch Control, Slide |
| Position of Control Element | Front Control |
| Safety Features | Child Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicator |
| Manufacturer Specific Features | PowerBoost, Home Connect, PowerTransfer, QuickStart |
| Connected Load | 7,400 Watt |
| Power Settings | 17 |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cable Length | 1 m |
| Material | Glass Surface |
| Colour | Black |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 80.2 cm |
| Depth | 52.3 cm |
| Number of Burners/Zones | 5 |
| Types of Cooking Zone | FlexInduction, Induction Zone |
| Power of the 1st cooking zone | 2.2/3.7 kW |
| Leistung der 2. Kochzone | 2.2/3.7 kW |
| Größe der 3. Kochzone | 14.5 cm |
| Leistung der 3. Kochzone | 1.6/2.2 kW |
| Größe der 4. Kochzone | 18 cm |
| Leistung der 4. Kochzone | 2/3.1 kW |
| Größe der 5. Kochzone | 24 cm |
| Leistung der 5. Kochzone | 2.5/3.7 kW |
| Smart Home | WLAN, Remote Diagnostics |
Reviews
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Amazing quality for the price!
Fantastic product, really impressed
Arrived well packaged, very pleased
Very happy with this purchase
Exceeds expectations
Amazing quality for the price!
Got exactly what I needed, very pleased
Better than expected tbh
Amazing service and product 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.