Siemens EX807NX68E
Brand: Siemens
Price: €2.024,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0647fed3-cefa-4305-bc35-7387843c1555
Description
Constructions: Independent, Built-in Hob, Frameless, Flush Fitted
Series: Siemens iQ700
Functions: Energy Manager, Acoustic Timer Signal, Boost Function, Cooking Timer, Stageless Temperature Control, Pause Function, Pan Detection
Features: Cooking Sensor, Frying Sensor
Controls: Touch Control, Slide
Position of Control Element: Front Control
Safety Features: Safety Switch-Off, Residual Heat Indicator, Stain Resistant, Child Lock
Auto Program: Keep Warm Function
Display Status: Duration, Energy Consumption
Manufacturer Specific Features: QuickStart
Connected Load: 7,400 Watt
Power Settings: 17
Minimum Worktop Thickness: 1.6 cm
Power Supply: 220 - 240 V
Material: Glass Surface
Colour: Black
Height: 22.7 cm
Width: 79.2 cm
Depth: 51.2 cm
Number of Burners/Zones: 4
Types of Cooking Zone: FlexInduction, Bridge Element
Size of the 1st cooking zone: 20 x 24 cm
Power of the 1st cooking zone: 2.2/3.7 kW
Size of the second cooking zone: 20 x 24 cm
Leistung der 2. Kochzone: 2.2/3.7 kW
Größe der 3. Kochzone: 20 x 24 cm
Leistung der 3. Kochzone: 2.2/3.7 kW
Größe der 4. Kochzone: 20 x 24 cm
Leistung der 4. Kochzone: 2.2/3.7 kW
Smart Home: WLAN
Energy Rating: B
Annual Energy Consumption: 62 kWh/Year
Fan Efficiency Class: A
Grease Filter Efficiency Class: B
Noise Emission: 69 dB
Specifications
| Product Types | Cooktop with Extractor Hood, Induction Hob |
|---|---|
| Constructions | Independent, Built-in Hob, Frameless, Flush Fitted |
| Series | Siemens iQ700 |
| Functions | Energy Manager, Acoustic Timer Signal, Boost Function, Cooking Timer, Stageless Temperature Control, Pause Function, Pan Detection |
| Features | Cooking Sensor, Frying Sensor |
| Controls | Touch Control, Slide |
| Position of Control Element | Front Control |
| Safety Features | Safety Switch-Off, Residual Heat Indicator, Stain Resistant, Child Lock |
| Auto Program | Keep Warm Function |
| Display Status | Duration, Energy Consumption |
| Manufacturer Specific Features | QuickStart |
| Connected Load | 7,400 Watt |
| Power Settings | 17 |
| Minimum Worktop Thickness | 1.6 cm |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Material | Glass Surface |
| Colour | Black |
| Height | 22.7 cm |
| Width | 79.2 cm |
| Depth | 51.2 cm |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Types of Cooking Zone | FlexInduction, Bridge Element |
| Size of the 1st cooking zone | 20 x 24 cm |
| Power of the 1st cooking zone | 2.2/3.7 kW |
| Size of the second cooking zone | 20 x 24 cm |
| Leistung der 2. Kochzone | 2.2/3.7 kW |
| Größe der 3. Kochzone | 20 x 24 cm |
| Leistung der 3. Kochzone | 2.2/3.7 kW |
| Größe der 4. Kochzone | 20 x 24 cm |
| Leistung der 4. Kochzone | 2.2/3.7 kW |
| Smart Home | WLAN |
| Energy Rating | B |
| Annual Energy Consumption | 62 kWh/Year |
| Fan Efficiency Class | A |
| Grease Filter Efficiency Class | B |
| Noise Emission | 69 dB |
Reviews
Best purchase I've made in ages
Legit so good
Got exactly what I needed, very pleased
Worth it
Got exactly what I needed, very pleased
Amazing value!
Fantastic quality, unbeatable price!
Perfect! Exactly what I needed
Exactly as the description, cheers!
10 out of 10
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.