Siemens EX807NVV6E
Brand: Siemens
Price: €941,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d7c3e611-4e81-46eb-b7cb-fcce0d6c695e
Description
Constructions: Independent, Built-in Hob, Flush Fitted, Frameless
Functions: Boost Function, Energy Manager, Cooking Timer, Pan Detection
Features: Frying Sensor
Controls: Touch Control, Slide
Position of Control Element: Front Control
Safety Features: Residual Heat Indicator, Child Lock, Stain Resistant, Safety Switch-Off
Auto Program: Keep Warm Function
Display Status: Residual Heat, Cooking Level, Energy Consumption
Connected Load: 7,400 Watt
Power Settings: 17
Minimum Worktop Thickness: 1.6 cm
Power Supply: 220 - 240 V
Material: Glass Surface
Colour: Black
Height: 5.6 cm
Width: 79.2 cm
Depth: 51.2 cm
Number of Burners/Zones: 5
Types of Cooking Zone: Induction Zone, FlexInduction
Size of the 1st cooking zone: 21x40 cm
Size of the second cooking zone: 14.5 cm
Größe der 3. Kochzone: 18 cm
Größe der 4. Kochzone: 24 cm
Smart Home: WLAN
Specifications
| Product Types | Induction Hob, Ceran Hob |
|---|---|
| Constructions | Independent, Built-in Hob, Flush Fitted, Frameless |
| Functions | Boost Function, Energy Manager, Cooking Timer, Pan Detection |
| Features | Frying Sensor |
| Controls | Touch Control, Slide |
| Position of Control Element | Front Control |
| Safety Features | Residual Heat Indicator, Child Lock, Stain Resistant, Safety Switch-Off |
| Auto Program | Keep Warm Function |
| Display Status | Residual Heat, Cooking Level, Energy Consumption |
| Connected Load | 7,400 Watt |
| Power Settings | 17 |
| Minimum Worktop Thickness | 1.6 cm |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Material | Glass Surface |
| Colour | Black |
| Height | 5.6 cm |
| Width | 79.2 cm |
| Depth | 51.2 cm |
| Number of Burners/Zones | 5 |
| Types of Cooking Zone | Induction Zone, FlexInduction |
| Size of the 1st cooking zone | 21x40 cm |
| Size of the second cooking zone | 14.5 cm |
| Größe der 3. Kochzone | 18 cm |
| Größe der 4. Kochzone | 24 cm |
| Smart Home | WLAN |
Reviews
Thanks for getting it here so quick
Perfect!
cant fault it tbh
Legit so good
Fantastic, ordering more!
Every penny well spent
Works like a charm ✨
Fantastic value
100% would recommend
Super satisfied 😊
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.