Siemens EX675LXC1E
Brand: Siemens
Price: €441,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7a7e02e7-c3bb-442e-a9d3-9711d8ca2ae0
Description
Series: Siemens iQ700
Functions: Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Warm Up Automatic
Features: Frying Sensor
Controls: Slide, Touch Control
Safety Features: Residual Heat Indicator, Automatic Shut Off
Auto Programmes: Warm Up Automatic, Keep Warm Function
Display Status: Energy Consumption
Manufacturer Specific Features: Boost Function, QuickStart, PowerManagement Function, PowerBoost, countDown Function
Connected Load: 7,400 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Material: Glass Surface
Colour: Black
Designs: Facetted Front, Unadorned
Height: 5.7 cm
Width: 60.2 cm
Depth: 52 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 49 cm
Number of Burners/Zones: 4
Types of Cooking Zone: FlexInduction, Induction Zone
Specifications
| Product Type | Induction Hob |
|---|---|
| Series | Siemens iQ700 |
| Functions | Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Warm Up Automatic |
| Features | Frying Sensor |
| Controls | Slide, Touch Control |
| Safety Features | Residual Heat Indicator, Automatic Shut Off |
| Auto Programmes | Warm Up Automatic, Keep Warm Function |
| Display Status | Energy Consumption |
| Manufacturer Specific Features | Boost Function, QuickStart, PowerManagement Function, PowerBoost, countDown Function |
| Connected Load | 7,400 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Material | Glass Surface |
| Colour | Black |
| Designs | Facetted Front, Unadorned |
| Height | 5.7 cm |
| Width | 60.2 cm |
| Depth | 52 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 49 cm |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Types of Cooking Zone | FlexInduction, Induction Zone |
Reviews
Top quality
Perfect.
Worth the investment for sure
No issues whatsoever
Excellent stuff
Quality is excellent. Worth every penny
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
100% would buy again
Solid product, arrived quickly
Exceeds expectations
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.