Siemens EU611BEB6E
Brand: Siemens
Price: €287,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 58659de0-8f84-4faa-b137-94da9af168d6
Description
Constructions: Independent, Frameless, Built-in Hob
Functions: Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Energy Manager
Controls: Touch Control
Position of Control Element: Front Control
Safety Features: Child Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicator
Auto Program: Warm Up Automatic
Manufacturer Specific Features: countDown Function, QuickStart, PowerBoost
Connected Load: 4,600 Watt
Power Settings: 17
Cable Length: 1.1 m
Material: Glass Surface
Colour: Black
Height: 5.1 cm
Width: 59.2 cm
Depth: 52.2 cm
Number of Burners/Zones: 4
Type of Cooking Zone: Induction Zone
Size of the 1st cooking zone: 14.5 cm
Power of the 1st cooking zone: 1.4/2.2 kW
Size of the second cooking zone: 21 cm
Leistung der 2. Kochzone: 2.2/3.7 kW
Größe der 3. Kochzone: 18 cm
Leistung der 3. Kochzone: 1.8/3.1 kW
Größe der 4. Kochzone: 18 cm
Leistung der 4. Kochzone: 1.8/3.1 kW
Specifications
| Product Types | Induction Hob, Ceran Hob |
|---|---|
| Constructions | Independent, Frameless, Built-in Hob |
| Functions | Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Energy Manager |
| Controls | Touch Control |
| Position of Control Element | Front Control |
| Safety Features | Child Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicator |
| Auto Program | Warm Up Automatic |
| Manufacturer Specific Features | countDown Function, QuickStart, PowerBoost |
| Connected Load | 4,600 Watt |
| Power Settings | 17 |
| Cable Length | 1.1 m |
| Material | Glass Surface |
| Colour | Black |
| Height | 5.1 cm |
| Width | 59.2 cm |
| Depth | 52.2 cm |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Type of Cooking Zone | Induction Zone |
| Size of the 1st cooking zone | 14.5 cm |
| Power of the 1st cooking zone | 1.4/2.2 kW |
| Size of the second cooking zone | 21 cm |
| Leistung der 2. Kochzone | 2.2/3.7 kW |
| Größe der 3. Kochzone | 18 cm |
| Leistung der 3. Kochzone | 1.8/3.1 kW |
| Größe der 4. Kochzone | 18 cm |
| Leistung der 4. Kochzone | 1.8/3.1 kW |
Reviews
Quality and price are unbeatable
Got it super fast! Very happy
Spot on mate, spot on
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Fantastic quality, unbeatable price!
⭐⭐⭐⭐⭐
Quality is really good... can't complain about anything really.
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.