Siemens ET845FCP1D
Brand: Siemens
Price: €368,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f93ad81d-b634-48e0-bc55-8df591a71b87
Description
Functions: Boost Function, Cooking Timer, Pause Function
Controls: Touch Control, Slide
Position of Control Element: Front Control
Safety Features: Residual Heat Indicator, Automatic Shut Off
Display Status: Energy Consumption
Manufacturer Specific Features: Boost Function, PowerManagement Function, PowerBoost, countDown Function
Connected Load: 9,300 Watt
Power Settings: 17
Material: Glass Surface
Colour: Black
Frame Colour: Stainless Steel
Designs: Flat Trim, Unadorned
Height: 4.8 cm
Width: 79.5 cm
Depth: 51.7 cm
Weight: 11 kg
Number of Burners/Zones: 4
Types of Cooking Zone: Roaster Zone, Single Zone, Dual Zone
Specifications
| Product Type | Ceramic Hob |
|---|---|
| Functions | Boost Function, Cooking Timer, Pause Function |
| Controls | Touch Control, Slide |
| Position of Control Element | Front Control |
| Safety Features | Residual Heat Indicator, Automatic Shut Off |
| Display Status | Energy Consumption |
| Manufacturer Specific Features | Boost Function, PowerManagement Function, PowerBoost, countDown Function |
| Connected Load | 9,300 Watt |
| Power Settings | 17 |
| Material | Glass Surface |
| Colour | Black |
| Frame Colour | Stainless Steel |
| Designs | Flat Trim, Unadorned |
| Height | 4.8 cm |
| Width | 79.5 cm |
| Depth | 51.7 cm |
| Weight | 11 kg |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Types of Cooking Zone | Roaster Zone, Single Zone, Dual Zone |
Reviews
Great value for money. Will definitely be buying again.
Great value for money. Will definitely be buying again.
Quality and price are unbeatable
Can't fault it, great price too
Very happy indeed 👍
Amazing quality for the price!
Excellent stuff
Just brilliant
Top quality
Amazing service and product 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.