Siemens EQPOWER03I (HB010FBA1 + EU611BEB6E)
Brand: Siemens
Price: €625,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: de7adbf9-9a63-4183-8a02-926f9d5ae794
Description
Listed on idealo: 2025
Energy Consumption conventional mode: 0.98 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.79 kWh
Capacity: 66 Litre
Heating Type: 5
Heating Methods: Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Full-Width Grill
Temperature Range: 50 - 275 °C
Connected Load: 3,300 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Functions: Fast Heat Up / Boost
Features: Oven Light
Type of door: Drop-Down Door
Door Hinging: Bottom
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: Booster, 3D Hot Air
Safety Features: Door Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Weight: 31.7 kg
Size: Large
Hob Type: Induction
Cooking Zone Material: Ceran
Number of Burners/Zones: 4
Hob Features: Pan Detection, Frameless, Pot Detection, Timer
Type of Burners/Zones: Induction Zones
Connected Load Hob: 4,600 Watt
Hob Height: 5.1 cm
Hob Width: 59.2 cm
Hob Depth: 52.2 cm
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven, Built-in Oven Set |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Energy Consumption conventional mode | 0.98 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.79 kWh |
| Capacity | 66 Litre |
| Heating Type | 5 |
| Heating Methods | Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Full-Width Grill |
| Temperature Range | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 3,300 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Functions | Fast Heat Up / Boost |
| Features | Oven Light |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Hinging | Bottom |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | Booster, 3D Hot Air |
| Safety Features | Door Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Weight | 31.7 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Induction |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Hob Features | Pan Detection, Frameless, Pot Detection, Timer |
| Type of Burners/Zones | Induction Zones |
| Connected Load Hob | 4,600 Watt |
| Hob Height | 5.1 cm |
| Hob Width | 59.2 cm |
| Hob Depth | 52.2 cm |
Reviews
Seriously good value
Absolutely worth it
Spot on
Amazing service and product 👍
100% would buy again
Couldn't fault it
Works great, good price
Arrived safe and sound, very pleased
Got exactly what I needed, very pleased
Brilliant!!!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.