Siemens EQ526EA6BZ (HB237GBB3 + ED651BS16E)
Brand: Siemens
Price: €1.377,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8eaf2c48-1298-4783-b501-c63abf8e739c
Description
Listed on idealo: 2025
Series: Siemens iQ500
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 7
Heating Methods: Pizza Function, Full-Width Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Hot Air Eco
Number of Programmes: 10
Temperature Range: 50 - 275 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Hydrolytic, Partial Catalytic
Inner Material: Enamel
Functions: Heat Up Control, Fast Heat Up / Boost, Auto Programmes
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Cool Front, Triple Glazing, Glass Inner Door
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Plug: Power Cable
Display Type: LCD Display
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: ecoClean, Cooking Control, SoftMove, Booster, SoftClose, 3D Hot Air
Safety Features: Child Lock, Cooling Fan
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 33.6 kg
Size: Large
Hob Type: Induction
Cooking Zone Material: Ceran
Number of Burners/Zones: 4
Hob Features: Frameless, Timer, Pan Detection, Pot Detection
Type of Burners/Zones: Induction Zones
Connected Load Hob: 7,400 Watt
Hob Height: 22.3 cm
Hob Width: 52.2 cm
Hob Depth: 52.2 cm
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven, Built-in Oven Set |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Series | Siemens iQ500 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 7 |
| Heating Methods | Pizza Function, Full-Width Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Hot Air Eco |
| Number of Programmes | 10 |
| Temperature Range | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Partial Catalytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Heat Up Control, Fast Heat Up / Boost, Auto Programmes |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Cool Front, Triple Glazing, Glass Inner Door |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | LCD Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | ecoClean, Cooking Control, SoftMove, Booster, SoftClose, 3D Hot Air |
| Safety Features | Child Lock, Cooling Fan |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 33.6 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Induction |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Hob Features | Frameless, Timer, Pan Detection, Pot Detection |
| Type of Burners/Zones | Induction Zones |
| Connected Load Hob | 7,400 Watt |
| Hob Height | 22.3 cm |
| Hob Width | 52.2 cm |
| Hob Depth | 52.2 cm |
Reviews
Got it super fast! Very happy
Can't fault it, great price too
Spot on mate, spot on
Perfect! Exactly what I needed
Exactly what I wanted
Great value for money
Amazing value!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
⭐⭐⭐⭐⭐
Definitely worth the money
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.