Siemens EQ312IV0SZ (HB213ABS3 + ED651BS16E)
Brand: Siemens
Price: €1.324,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0db01b2f-35c6-4796-97c5-0f11014b7461
Description
Listed on idealo: 2025
Series: Siemens iQ300
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 5
Heating Methods: Full-Width Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco
Temperature Range: 50 - 275 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Inner Material: Enamel
Functions: Heat Up Control, Fast Heat Up / Boost
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Triple Glazing, Glass Inner Door, Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Plug: Power Cable
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Universal Pan, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: LED Display, Booster, 3D Hot Air
Safety Features: Cooling Fan, Child Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Weight: 32.9 kg
Size: Large
Hob Type: Induction
Cooking Zone Material: Ceran
Number of Burners/Zones: 4
Hob Features: Frameless, Timer, Pan Detection, Pot Detection
Type of Burners/Zones: Induction Zones
Connected Load Hob: 7,400 Watt
Hob Height: 22.3 cm
Hob Width: 52.2 cm
Hob Depth: 52.2 cm
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven, Built-in Oven Set |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Series | Siemens iQ300 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 5 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco |
| Temperature Range | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Heat Up Control, Fast Heat Up / Boost |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Triple Glazing, Glass Inner Door, Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Universal Pan, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | LED Display, Booster, 3D Hot Air |
| Safety Features | Cooling Fan, Child Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Weight | 32.9 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Induction |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Hob Features | Frameless, Timer, Pan Detection, Pot Detection |
| Type of Burners/Zones | Induction Zones |
| Connected Load Hob | 7,400 Watt |
| Hob Height | 22.3 cm |
| Hob Width | 52.2 cm |
| Hob Depth | 52.2 cm |
Reviews
Spot on
Highly recommend!
Solid product, arrived quickly
Does the job perfectly... will be ordering more
Works great, good price
Does the job perfectly... will be ordering more
Very happy indeed 👍
Exactly what I needed. Very happy with this.
Top stuff!
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.