Siemens EQ212KD00Z (HR214ABS0 + ET645BNA1E)
Brand: Siemens
Price: €638,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: db13724f-46b6-4544-982b-0080d81caad3
Description
Listed on idealo: 2022
Series: Siemens iQ300
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.81 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Methods: Steam, Full-Width Grill, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Hot Air
Temperature Range: 50 - 275 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Hydrolytic
Functions: Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Water Tank
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Glass Inner Door, Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Plug: Power Cable
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: Booster
Safety Features: Cooling Fan, Child Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 58.5 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 34.2 kg
Size: Large
Hob Type: Electric
Cooking Zone Material: Ceran
Number of Burners/Zones: 4
Hob Features: Timer, Pot Detection
Types of Burners/Zones: Roaster Zone, Single Zone, Double-Ring Zone
Connected Load Hob: 7,400 Watt
Hob Height: 4.8 cm
Hob Width: 58.3 cm
Hob Depth: 51.3 cm
Specifications
| Product Types | Built-in Oven Set, Steam Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Series | Siemens iQ300 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.81 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Methods | Steam, Full-Width Grill, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Hot Air |
| Temperature Range | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Functions | Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Water Tank |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Glass Inner Door, Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | Booster |
| Safety Features | Cooling Fan, Child Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 58.5 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 34.2 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Electric |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Hob Features | Timer, Pot Detection |
| Types of Burners/Zones | Roaster Zone, Single Zone, Double-Ring Zone |
| Connected Load Hob | 7,400 Watt |
| Hob Height | 4.8 cm |
| Hob Width | 58.3 cm |
| Hob Depth | 51.3 cm |
Reviews
Excellent stuff
Exactly what I was looking for
Wow! Amazing value
cant fault it tbh
Delivered when promised... very satisfied
Best purchase I've made in ages
Does the job perfectly... will be ordering more
Worth the investment for sure
Just as advertised, very reliable
Arrived well packaged, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.