Siemens EQ212IS21B (EI645CFB6E+ HE213ABS4+ HZ538000)
Brand: Siemens
Price: €940,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5f195f08-d32b-4d88-b37c-48d96588c753
Description
Series: Siemens iQ300
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.98 kWh
Cooking Zone Material: Ceran
Construction of the cooktops: with Frame, Surface-mounted Installation, without Frame
Hob Functions: Booster, Timer - Hob
Types of Burners/Zones: with Roaster Zone, with Induction Zones
Cooktop control: Manual Dial
Power Settings: 17
Connected Load Hob: 7,400 Watt
Hob Height: 5.5 cm
Hob Width: 58.3 cm
Hob Depth: 51.3 cm
Capacity: 71 Litre
Oven function: Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco
Oven operating elements: Retractable controls, Manual Dial
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Safety Features: Cooling Fan, Residual Heat Indicators, Child Lock
Features: with Clock, Display, with Oven Light, with Telescopic Rails
Extraction Systems: Oven Rack Positions, 1-Fold Telescopic Pull-out
Door Features: Glass Inner Door, Drop-Down Door, Triple Glazing, Cool Front
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Combination Grill, Dripping Pan, Baking Tray
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air, LED Display, PowerBoost
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Hob Types: Electric Hob, Induction Hob
Number of Burners/Zones: 4
Number of Ovens: 1
Assembly Type: Built-In
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Induction Cooker, Electric Cooker, Integrated Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Series | Siemens iQ300 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.98 kWh |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Construction of the cooktops | with Frame, Surface-mounted Installation, without Frame |
| Hob Functions | Booster, Timer - Hob |
| Types of Burners/Zones | with Roaster Zone, with Induction Zones |
| Cooktop control | Manual Dial |
| Power Settings | 17 |
| Connected Load Hob | 7,400 Watt |
| Hob Height | 5.5 cm |
| Hob Width | 58.3 cm |
| Hob Depth | 51.3 cm |
| Capacity | 71 Litre |
| Oven function | Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco |
| Oven operating elements | Retractable controls, Manual Dial |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Safety Features | Cooling Fan, Residual Heat Indicators, Child Lock |
| Features | with Clock, Display, with Oven Light, with Telescopic Rails |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, 1-Fold Telescopic Pull-out |
| Door Features | Glass Inner Door, Drop-Down Door, Triple Glazing, Cool Front |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Combination Grill, Dripping Pan, Baking Tray |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air, LED Display, PowerBoost |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Hob Types | Electric Hob, Induction Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Number of Ovens | 1 |
| Assembly Type | Built-In |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Ordering more for friends
Such good value... impressed
Packaged so carefully, arrived perfect
Amazing value!
Arrived super quickly and works great 😊
Five stars
Can't fault anything about this
Quality stuff 💯
Amazing 👌
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.