Siemens EQ211KA1BZ (HE213ABB3 + EA631GNA1E + HZ631070)
Brand: Siemens
Price: €599,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cde6c388-80a1-4313-86c9-1bed15cc1132
Description
Serie: Siemens iQ300
Energieeffizienzklasse: A+
Energieverbrauch konventionell: 0,94 kWh
Energieverbrauch Heißluft/Umluft: 0,69 kWh
Energieversorgungen: 220 - 240 V, Festanschluss, ohne Stecker
Netzabsicherung: 48 A
Kochfeld-Typ: Elektrokochfeld
Kochstellenanzahl: 4
Kochzonen-Material: Ceran
Bauweise des Kochfeldes: ohne Rahmen, aufliegender Einbau, Facetten-Design
Kochzonen-Ausstattungen: Bräterzone, Einkreiskochzonen, Zweikreiskochzone
Kochfeld-Bedienelemente: Drehschalter
Kochfeld-Anschlusswert: 7.800 Watt
Kochfeldhöhe: 4,3 cm
Kochfeldbreite: 59,2 cm
Kochfeldtiefe: 52,2 cm
Innenraum-Volumen: 71 Liter
Backofen-Funktionen: Schnellaufheizung, Aufheizkontrolle
Größe: groß (über 65l)
Anzahl Betriebsart: 5
Beheizungsarten: Großflächengrill, Ober-/Unterhitze, Heißluft, Umluftgrill, Heißluft sanft
Bedienelemente Backofen: Drehschalter, versenkbar
Innenraummaterial: Glatte Emaille
Temperaturregelung: 50 - 275 °C
Anschlusswert: 11.400 Watt
Sicherheitseinrichtungen: Kindersicherung, Kühlgebläse/Nachlaufautomatik
Ausstattungen: Garraumbeleuchtung, Uhr
Auszugssystem: Einhängegitter, Teleskopauszug ist nachrüstbar
Anzahl Einschubebenen: 5
Türeigenschaften: Dreifachverglasung, Vollglasinnentür, geringe Türtemperatur, Klapptür
Anzeige: Uhrzeit
Lieferumfang: Backblech, Kombirost, Universalpfanne
Hersteller-Besonderheiten: 3D Heißluft, LED-Display
Farbe: schwarz
Höhe: 59,5 cm
Breite: 59,4 cm
Tiefe: 54,8 cm
Nischenhöhe: 60,4 cm
Nischenbreite: 56 cm
Nischentiefe: 55 cm
Gewicht: 33,1 kg
Specifications
| Herdarten | Elektroherd, Herd-Set |
|---|---|
| Serie | Siemens iQ300 |
| Energieeffizienzklasse | A+ |
| Energieverbrauch konventionell | 0,94 kWh |
| Energieverbrauch Heißluft/Umluft | 0,69 kWh |
| Energieversorgungen | 220 - 240 V, Festanschluss, ohne Stecker |
| Netzabsicherung | 48 A |
| Kochfeld-Typ | Elektrokochfeld |
| Kochstellenanzahl | 4 |
| Kochzonen-Material | Ceran |
| Bauweise des Kochfeldes | ohne Rahmen, aufliegender Einbau, Facetten-Design |
| Kochzonen-Ausstattungen | Bräterzone, Einkreiskochzonen, Zweikreiskochzone |
| Kochfeld-Bedienelemente | Drehschalter |
| Kochfeld-Anschlusswert | 7.800 Watt |
| Kochfeldhöhe | 4,3 cm |
| Kochfeldbreite | 59,2 cm |
| Kochfeldtiefe | 52,2 cm |
| Innenraum-Volumen | 71 Liter |
| Backofen-Funktionen | Schnellaufheizung, Aufheizkontrolle |
| Größe | groß (über 65l) |
| Anzahl Betriebsart | 5 |
| Beheizungsarten | Großflächengrill, Ober-/Unterhitze, Heißluft, Umluftgrill, Heißluft sanft |
| Bedienelemente Backofen | Drehschalter, versenkbar |
| Innenraummaterial | Glatte Emaille |
| Temperaturregelung | 50 - 275 °C |
| Anschlusswert | 11.400 Watt |
| Sicherheitseinrichtungen | Kindersicherung, Kühlgebläse/Nachlaufautomatik |
| Ausstattungen | Garraumbeleuchtung, Uhr |
| Auszugssystem | Einhängegitter, Teleskopauszug ist nachrüstbar |
| Anzahl Einschubebenen | 5 |
| Türeigenschaften | Dreifachverglasung, Vollglasinnentür, geringe Türtemperatur, Klapptür |
| Anzeige | Uhrzeit |
| Lieferumfang | Backblech, Kombirost, Universalpfanne |
| Hersteller-Besonderheiten | 3D Heißluft, LED-Display |
| Farbe | schwarz |
| Höhe | 59,5 cm |
| Breite | 59,4 cm |
| Tiefe | 54,8 cm |
| Nischenhöhe | 60,4 cm |
| Nischenbreite | 56 cm |
| Nischentiefe | 55 cm |
| Gewicht | 33,1 kg |
Reviews
10 out of 10
Even better than I thought
Perfect 👍
Spot on mate, spot on
Works great, good price
Fantastic value
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Absolutely brilliant!
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.